Nie tylko barykady. Opór społeczny w stanie wojennym

Nie tylko barykady. Opór społeczny w stanie wojennym
Spotkanie w ramach cyklu Środy nad książką

  • środa, 13 grudnia 2017, godz. 17.00
    prowadzenie: dr Łukasz Kamiński
    wstęp wolny

W rocznicę stanu wojennego dr Łukasz Kamiński, historyk i autor licznych publikacji, opowie o fenomenie oporu społecznego.

Środy nad książką to cykl spotkań, do których punktem wyjścia są publikacje dotyczące najnowszej historii Polski: nowe, głośne, budzące kontrowersje, prezentujące różne spojrzenia na wydarzenia, wydawałoby się, oczywiste.

Podczas spotkania 13 grudnia o godz. 17.00 historyk i badacz dr Łukasz Kamiński przybliży rozmaite, częstokroć dziś zapomniane formy oporu społecznego, które pojawiały się podczas stanu wojennego. Część z nich inspirowana była przez struktury podziemnej „Solidarności“, część powstawała spontanicznie. Dziś nikt nie odpowie już na pytanie, kto np. wymyślił noszenie oporników elektronicznych na znak sprzeciwu wobec WRON. Jak w każdym dramatycznym okresie polskiej historii, ważną rolę w podtrzymywaniu oporu odgrywał humor, ośmieszający pozornie wszechpotężną władzę.

dr Łukasz Kamiński – historyk, absolwent i adiunkt w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2000–2016 w Instytucie Pamięci Narodowej – sprawował różne funkcje w pionie edukacji publicznej (w tym: 2009–2011 dyrektor Biura Edukacji Publicznej, 2011–2016 prezes IPN). Specjalizuje się w historii oporu i opozycji antykomunistycznej w Polsce oraz historii powojennych relacji polsko-czechosłowackich. Autor i współautor ponad pięciuset publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. Polacy wobec nowej rzeczywistości 1944–1948. Formy pozainstytucjonalnego żywiołowego oporu społecznego 1944–1948 (Toruń 2000), Ponad granicami. Historia Solidarności Polsko-Czechosłowackiej (Wrocław 2009, wspólnie z P. Blažkiem i G. Majewskim), NSZZ „Solidarność“ 1980–1989 t. 2–7 (Warszawa 2010, redaktor wspólnie z G. Waligórą). Członek Rady Muzeum Historii Polski oraz Rady Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

* * * *

Więcej informacji o cyklu Środy nad książką.

Fot. Strajki na Politechnice Wrocławskiej, archiwum Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.