Od poezji do grafiki

Zabawy przyjemne i pożyteczne, czyli od poezji do grafiki
wyjątkowe lekcje dla dzieci i młodzieży

Pod koniec roku szkolnego, kiedy powoli zaczynamy myśleć już o wakacjach, warto wybrać się do Muzeum Pana Tadeusza na lekcję zatytułowaną Zabawy przyjemne i pożyteczne.

Lekcja prowadzona jest w oparciu o wystawę czasową Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz, która pokazuje współpracę dwóch wrocławskich artystów: Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza w fotografiach Janusza Stankiewicza. Wystawa stanowi dowód tego, że artyści pod pewnymi względami pozostają przez całe życie dziećmi. Udaje im się zachować zdolność do zabawy, fantazjowania i wpadania na świetne pomysły. Lekcja będzie okazją do tego, aby poćwiczyć własną wyobraźnię.

Uczniowie podczas lekcji:

• dowiedzą się, na czym polega praca poety, malarza, miedziorytnika;
  • poznają prostą definicję wiersza; poznają prostą definicję miedziorytu i etapy jego powstawania;
  • zapoznają się z postaciami Tadeusza Różewicza i Eugeniusza Geta Stankiewicza;
  • zastanowią się, na czym polega i czemu służy humor w sztuce; inspirując się konkretnymi realizacjami, wśród których jest na przykład Pomnik ostatniej żaby z parku południowego, Koty (kody) genetyczne, Kamień Nowosielskiego, Jajko Gaudiego, a nawet Piosenkarka madonna, przemienią zwykłe przedmioty w dzieła sztuki.

Scenariusz zajęć jest dopasowany do potrzeb i możliwości uczniów na różnych etapach nauczania. W wersji dla przedszkola i szkoły podstawowej akcent kładziemy na zabawę i rozwijanie wyobraźni. Uczniowie gimnazjum i liceum dodatkowo dowiedzą się, na czym polega absurd w sztuce, czym był dadaizm, czym się różni kultura wysoka od popkultury oraz zapoznają się z pojęciami: ready-made i instalacja artystyczna.

Szczegółowe informacje o rezerwacjach lekcji i cenniku na naszej podstronie