Pokaz filmu „Kosmos”

• 7 grudnia 2019 (sobota), godz. 17.00
  • goście: Klementyna Suchanow, Jerzy Jarzębski
  • prowadzenie: Adriana Prodeus
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum przed spotkaniem

Na zakończenie przeglądu filmowegoGombrowicz. Kto czyta, ten żyje, organizowanego w ramach trzeciego Festiwalu Tradycji Literackich, zapraszamy na spotkanie z Klementyną Suchanow i Jerzym Jarzębskim, znawcami twórczości i biografii Witolda Gombrowicza. Rozmowę poprowadzi kuratorka przeglądu Adriana Prodeus, po jej zakończeniu rozpocznie się projekcja filmu „Kosmos”.

Jak przechytrzyć Formę? Myśleć Gombrowiczem, patrzeć nim, słuchać? Nie wystarczy, bo w samym rozbrojeniu Formy czeka już kolejna. Na przykład ta, że Witold Gombrowicz: ten wieczny debiutant, transgresor, przyprawiacz gęb – jak to, co najlepsze w polszczyźnie – musi być nieprzekładalny. Skoro nie na inne języki, bo przecież parę z nich opanował i kontrolował w przekładzie, to przynajmniej w transmisji na inne media. A spośród nich na film – to on właśnie, komercyjny, rozrywkowy, gładki, musi być Gombrowiczowi obcy. Bo teatr przecież wciąż jest rozsadzany dramatem Gombrowicza. Podobnie sztuka, gdyby nie on, tkwiłaby wciąż w swych kierunkach, prądach i zjawiskach. Literatura, gdyby nie „Ferdydurke” wśród lektur szkolnych, wciąż kazano by mówić uczniom, co autor ma na myśli. I dlaczego on, właśnie Gombrowicz, koniecznie wielkim poetą był. A kino? Paradoksalnie, to wcale nie adaptacje utworów pisarza są z jego twórczością najgłębiej powiązane. Jedna zaprawdę udana ekranizacja nie została u nas wcale doceniona i mimo nagrody w Locarno długo nie mogła znaleźć polskiego dystrybutora. Dlatego obejrzymy ją jako podsumowanie na koniec przeglądu, dyskutując ze znawcami dorobku pisarza o „Kosmosie”, ostatnim obrazie Andrzeja Żuławskiego.

Goście:

Klementyna Suchanow – od lat zajmuje się badaniem życia i twórczości Witolda Gombrowicza oraz historii i literatury Ameryki Łacińskiej. Autorka „ Argentyńskich przygód Gombrowicza” (2005) i „Królowej Karaibów” (2013). Książka „Gombrowicz. Ja, geniusz ” zdobyła Nagrodę Miesięcznika „Odra” oraz Nagrodę O!lśnienia Onetu w kategorii Literatura, a także została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE.

Jerzy Jarzębski – krytyk i historyk literatury; wybitny znawca twórczości Witolda Gombrowicza, Brunona Schulza i Stanisława Lema, a także zagadnień współczesnej prozy. Redaktor serii „Dzieła zebrane Stanisława Lema”, „Pisma zebrane Witolda Gombrowicza” (wspólnie z Włodzimierzem Boleckim i Zdzisławem Łapińskim) oraz „Lektury polonistyczne: literatura współczesna” i „Lektury polonistyczne: dwudziestolecie” (z Ryszardem Nyczem). Współautor serii „Lekcja Literatury” z Jerzym Jarzębskim i Andrzejem Zawadzkim. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1985). Członek jury Nagrody literackiej Nike (2001-2003) oraz Nagrody Fundacji im. Kościelskich (od 1993).

fot. Kadr z film Kosmos (2015), reż. Andrzej Żuławski; Bomba Film

>>Więcej informacji i program wydarzeń III edycji Festiwalu Tradycji Literackich

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Partnerzy: Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Patroni medialni: TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Radio TOK FM, Gazeta Wyborcza Wrocław, Książki. Magazyn do czytania, Booklips.pl, Lubię Czytać, Opętani Czytaniem, Wroclife