„Przechadzka po Petersburgu” – spotkanie podróżnicze

w ramach wystawy czasowej Nasz malarz Orłowski

• 27 października 2019 (niedziela), godz. 16.00
  • prowadzenie: Maciej Klimczak
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

Zapraszamy na spotkanie z podróżnikiem, Maciejem Klimczakiem, który opowie nie tylko o specyfice miasta, jego najbardziej znanych atrakcjach, ale też o ciekawostkach, mniej znanych obiektach, rzeczach i miejscach, które urzekają przy kolejnych wizytach w mieście.

Petersburg – Miasto Białych Nocy, Wenecja Północy – metropolia, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Dostojnie i z fasonem rozłożona na obu brzegach Newy. Miasto carów, poetów, malarzy. Niegdyś stolica wiekiego Imperium, dziś przyciąga turystów z całego świata gigantycznymi zbiorami Ermitażu, przepychem podmiejskich rezydencji, złotymi kopułami soborów...

prowadzący:

Maciej Klimczak – podróżnik, pilot wycieczek, geograf. Pasjonat Europy Wschodniej i Środkowej – najlepiej czuje się między Łabą, a Dnieprem, gdzieś między wybrzeżami Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego, choć ostatnio często można go spotkać za Uralem, czasem nad brzegiem Jangcy lub Mekongu. Rosję uwielbia, kocha jej zawiłości historyczne i społeczne, chętnie powraca nad brzegi Newy i pod mury Kremla.

O wystawie „Nasz malarz Orłowski. Rysunki Aleksandra Orłowskiego ze zbiorów Ossolineum

„Orłowski, który życie strawił w Peterburku, sławny malarz (mam jego kilka szkiców w biurku)” – ustami Telimeny wspomina o nim Mickiewicz w Panu Tadeuszu. „Orłowski, bierz ołówek swój, prędko maluj noc i bój!” – wzywa go Aleksander Puszkin w swoim poemacie.

Aleksander Orłowski (1777–1832) osiągnął za życia niebywałą popularność, a dziś jest niemal zupełnie zapomniany. Malarz, rysownik i grafik, ale przede wszystkim przenikliwy obserwator, w szybkich szkicach i satyrycznych rysunkach odnotowywał otaczającą go rzeczywistość.

Wystawa blisko sześćdziesięciu rysunków jest okazją do ujrzenia świata sprzed dwustu lat, a także zobaczenia rzadko prezentowanej części ossolińskiej kolekcji.

>>więcej informacji

Patroni medialni:
Radio Rodzina, Historia.org, Dzieciaki w Plecaki, Czas Dzieci

__________________________

Przedsięwzięcie dofinansowane ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia