XIV odsłona wystawy stałej

XIV ODSŁONA WYSTAWY STAŁEJ RĘKOPIS „PANA TADEUSZA”

Wystawa stała Rękopis „Pana Tadeusza”, czyli opowieść o epoce romantyzmu i kluczowych kontekstach poematu Adama Mickiewicza, to ekspozycja, która co kilka tygodni ulega zmianom. W lutym rozpoczęła się XIV odsłona wystawy, na której prezentujemy kolejne wyjątkowe obiekty.

W sali Epoka aktualnie eksponujemy m.in. osiemnastowieczny Hymn Konstytucyiny i miedzioryt przedstawiający Stanisława Augusta Poniatowskiego, według wzoru malarskiego Jana Chrzciciela Lampiego Starszego.

W sali Szlachta pojawiło się drzewo genealogiczne rodu Lubomirskich, przodków Henryka Lubomirskiego, fundatora Muzeum Książąt Lubomirskich Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. W gablotach zobaczymy również Nouveau dictionnaire francois, alleman et polonaise, czyli słownik francusko-niemiecko-polski z 1744 roku, autorstwa Michała Abrahama Trotza. Jest to jeden z pierwszych dużych słowników trójjęzycznych, o hasłach przystosowanych do osiemnastowieczonego odbiorcy, takich jak: Accolade, Umarmung – para pieczonych królików łapkami śię obłapiających czy też faire l’accouchée, ohne Noth im Bette faullenßen – bez potrzeby w pierzu leżeć.

Wśród obiektów dotyczących wolności politycznej pokazano rysunek ołówkiem Przy karabinie maszynowym z 1939 roku autorstwa Wacława Obrębowskiego, malarza i grafika, powołanego do wojska w stopniu podporucznika. Zginął w wieku 29 lat podczas kampanii wrześniowej. W gablocie Wolność Szlachecka zaprezentowano starodruk Gabinet osobliwy królów polskich y monarchów do Polski się akkomoduiących bogato ilustrowanymi rycinami przedstawiającymi władców elekcyjnych, jak chociażby króla Polski Stanisława Leszczyńskiego, którego kandydatura do tronu została wysunięta przez Karola XII podczas III wojny północnej.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy!

Fot. Adriana Myśliwiec