Księgarnio-kawiarnia Popiół i Diament

Popiół i Diament
kawiarnia  księgarnia– KINO

W budynku Muzeum Pana Tadeusza rozpoczęła działalność księgarnio-kawiarnia. Nosi nazwę Popiół i Diament. Oprócz kawy i ciasta będzie w niej można kupić książki związane z działalnością muzeum, wziąć udział w dyskusjach i spotkaniach autorskich.

Znajdującą się w Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6, Wrocław) kawiarnię z książkami prowadzi firma Event Service. Będzie tu można dostać publikacje tematycznie związane z działalnością muzeum, dobrej jakości literaturę dla najmłodszych oraz pozycje ułatwiające turystom poznanie uroków Wrocławia i Dolnego Śląska. Nie zabraknie też półek bookcrossingowych. Pojawią się także publikacje Wydawnictwa Ossolineum, w tym pozycje z serii Biblioteka Narodowa, książki poświęcone literaturze romantycznej, wydania krytyczne i teoretycznoliterackie, jak również publikacje związane z niezwykle istotnymi dla Muzeum Pana Tadeusza postaciami Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Władysława Bartoszewskiego i Tadeusza Różewicza.

Nazwa Popiół i Diament nawiązuje do powieści Jerzego Andrzejewskiego, która ukazała się w roku 1948, i do filmu Andrzeja Wajdy (1958). Andrzejewski tytuł powieści zaczerpnął z dramatu Za kulisami Cypriana Kamila Norwida, który powstał około roku 1865. Wzajemne relacje filmu i literatury mają stanowić wyróżnik nowej wrocławskiej kawiarni, w której podziemiach pod tą samą nazwą i tym samym szyldem działa niewielkie kameralne kino