Księga X według Anny Walterowicz

Pan tadeusz, Księga X eMIGRACJA. jACEK
ANNA WALTEROWICZ

Od 1 października w sali Znaczenie pokazywana jest dziesiąta odsłona plakatu do Pana Tadeusza, którą przygotowała fotografka i projektantka książek Anna Walterowicz.

Zaproszenie do udziału w projekcie przyjęłam z entuzjazmem i do samej lektury „Pana Tadeusza” po latach powróciłam z przyjemnością – opowiada artystka o swoich wrażeniach. – Ujęła mnie bajkowa atmosfera poematu i opisy przyrody zespolonej z duszą bohaterów, a zaskoczyły lekkość i humor, który kompletnie umknął mi podczas czytania w liceum. Wówczas dzieło odebrałam znacznie poważniej i bardziej patetycznie. Zapamiętałam głównie spory, waśnie i bitwy, tym razem zwróciłam uwagę na sielskość i romantyczność utworu. Głównymi wydarzeniami opisanymi w Księdze X są emigracja uczestników zajazdu do Księstwa Warszawskiego oraz spowiedź Jacka Soplicy. Dużo tutaj wzruszeń i wątków miłosnych, padają szczere wyznania, ujawniają się dotąd skrywane uczucia. Bohaterowie odrzucają pozy, stają się naturalni i niedoskonali, dążą do zgody, jedności, porozumienia. Anna Walterowicz postawiła na pokazanie relacji poprzez narysowanie roślinnych i zwierzęcych symboli w minimalistycznym, a jednocześnie bardzo wyrazistym ujęciu. Przedstawiłam trzy pary: Zosię i Tadeusza, Telimenę i Hrabiego oraz Jacka Soplicę i Ewę Horeszko w punktach splotów strumieni dwóch stawów – „kochanków” znajdujących się w okolicy Soplicowa.

Anna Walterowicz ukończyła studia fotograficzne na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie mieszka i pracuje w Katowicach. Fotografuje, projektuje książki fotograficzne, a także prowadzi zajęcia multimedialne dla dzieci (jest autorką projektu Nie takie małe miasto). W swoich działaniach bada zjawiska kolekcjonowania oraz estetyzacji, fascynuje ją działalność foto i wideoamatorów oraz malarzy nieprofesjonalnych. W ramach pracy dyplomowej Zapisy niedzielne wstąpiła w szeregi Grupy Janowskiej (grupa śląskich malarzy naiwnych).

W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas jesiennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza.

Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal / Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada), Manio Lo / Mariusz Walterowicz (Księga IX Zajazd), Marta Zdulska (Księga IX: Bitwa). Kolejny plakat przygotuje grafik i modelarz Paweł Janczarek.

Więcej o projekcie: Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów.