Księga XII według Łukasza Rusznicy

Pan tadeusz, Księga XII KOchajmy się
Łukasz rusznica

Po roku trwania projektu Księgi „Pana Tadeusza” prezentujemy ostatnią odsłonę plakatu przygotowaną przez fotografa Łukasza Rusznicę.

Księga XII poematu Adama Mickiewicza nosi tytułKochajmy się”. Jest to dość dwuznaczne stwierdzenie – opowiada o swoich wrażeniach z lektury artysta. Z jednej strony optymistyczne i pełne wigoru, z drugiej to skomląca prośba, błaganie o czyjeś uczucie. Czytając ostatnie wersy poematu, Łukasz Rusznica zwrócił uwagę na jeden z fragmentów: Tylko kapral Dobrzyński Sak ani kapeli / Nie słucha, ani tańczy, ani się weseli. / Ręce w tył założywszy stoi zły, ponury, / Wspomina swe dawniejsze do Zosi konkury. Dlatego jego interpretacja księgi to dosyć mroczny obraz człowieka szarpanego przez emocje. Miłość nie jest bezpieczna i dobra – dopowiada artysta. To żywioł, którego nie możemy kontrolować. Unosi i jeśli mamy pecha, jest po nas.

Łukasz Rusznica to fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, a także kurator w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu należącej do Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu oraz członek rady programowej TIFF Festival. Jest autorem kilku książek fotograficznych, m.in. Smog, Toskana i zaprojektowanej przez Thomasa Schostocka – Najważniejszego i tak Wam nie powiem. Zdobył kilka wyróżnień, w tym sekcji ShowOFF (2012) i Griffin Art Space (2017) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz nagrody WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną.

W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. Całą serię pokażemy podczas wiosennej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza.

Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum.

Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal / Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada), Manio Lo / Mariusz Walterowicz (Księga IX Zajazd), Marta Zdulska (Księga IX: Bitwa), Anna Walterowicz (Księga X: Emigracja. Jacek), Paweł Janczarek (Księga XI: Rok 1812).

Więcej o projekcie: Księgi Pana Tadeusza oczami współczesnych artystów.