Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

 • każdy wtorek i piątek, godz. 10.00–12.00
  lipiec i sierpień 2017

Podczas wakacji w każdy wtorek i piątek (o godz. 10.00) zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat na dwa cykle warsztatów. Na każde spotkanie obowiązują osobne zapisy:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 655

wstęp bezpłatny!

lipiec
Cykl Wakacyjna Akademia Sztuk

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak Pan Tadeusz wyglądałby jako komiks albo przedstawienie kukiełkowe? W trakcie naszych spotkań uczestnicy będą mogli opowiedzieć na nowo historie szlacheckie z pomocą różnych sztuk: teatru, filmu czy ilustracji.

 • wtorek, 4 lipca 2017, godz. 10.00
  Przeszłości obrazy... bawimy się w ilustratorów

Zamiast czytania książek spróbujemy tym razem głównie na nie popatrzeć. Sprawdzimy, czy ilustracje zawsze muszą być kolorowe oraz czy podobają się nam dawne grafiki. W jak dużym stopniu artysta powinien inspirować się tekstem? Czy wszystkie przedstawienia tych samych scen wyglądają podobnie? Wcielimy się również w ilustratorów.

 • piątek, 7 lipca 2017, godz. 10.00
  Stał dwór szlachecki… O architekturze

Podczas zajęć wybierzemy się w podróż w czasie na staropolską wieś. Dowiemy się, jak wyglądały folwarki oraz jak zbudowane były dwory szlacheckie. Poznamy też nazwy staropolskich roślin, które rosły w ogrodach i na polach. Zbudujemy nawet własny dwór!

 • wtorek, 11 lipca 2017, godz. 10.00
  Książę kochał się w teatrze. Bawimy się w aktorów

Kto chce być Tadeuszem? A kto zostanie Zosią? Dzisiaj każdy z nas będzie aktorem i otrzyma możliwość zagrania w spektaklu. Dowiemy się, co ubierali aktorzy w XIX wieku, jak wyglądały pierwsze przedstawienia Pana Tadeusza, oraz co kryje się pod określeniem „żywy obraz”. Dodatkowo stworzymy własne stroje i spróbujemy swoich sił jako aktorzy.

 • piątek, 14 lipca 2017, godz. 10.00
  Koncert nad koncertami. Spotkanie muzyczne
 • brak miejsc

Czy książka może brzmieć? Jakie dźwięki zostały ukryte w Panu Tadeuszu? Czy możemy je odtworzyć? W trakcie zajęć odkryjemy te tajemnice. Dowiemy się, jakie instrumenty opisał Adam Mickiewicz w epopei, na koniec stworzymy własne i na nich zagramy koncert.

 • wtorek, 18 lipca 2017, godz. 10.00
  Polskiego trzeba bohatera! Superbohater z Pana Tadeusza
 • brak miejsc

Tym razem sprawdzimy, jak wygląda epopeja we współczesnej odsłonie. Na pewno każdy z was ma swojego ulubionego superbohatera. Dzisiaj takim bohaterem zostanie Jacek Soplica, a my będziemy śledzić jego przygody. Następnie wykonamy komiks z nami w roli głównej.

 • piątek, 21 lipca 2017, godz. 10.00
  Aby widzów zdziwiła jasnych barw tysiącem! Kręcimy film
 • brak miejsc

Zastanawialiście się może kiedyś, jak to jest stać po drugiej stronie kamery? Podczas zajęć będziecie mieli okazję wcielić się w rolę prawdziwych filmowców. Zanim jednak napiszemy scenariusz i nakręcimy własną filmową adaptację Pana Tadeusza, przyjrzymy się innym ekranizacjom tego dzieła.

 • wtorek, 25 lipca 2017, godz. 10.00
  Obrazki jaskrawe. Tworzymy animacje
 • brak miejsc

Te zajęcia to przygoda z animacją. Dowiemy, czym jest, kiedy powstała, jakie są jej rodzaje i przede wszystkim, czy da się ją zrobić samemu. Poszukamy też przykładów animacji w muzeum oraz stworzymy własną historię, którą wspólnie spróbujemy ożywić.

 • piątek, 28 lipca 2017, godz. 10.00
  Młodź lubi zagadki. Muzealny spacer pełen tajemnic
 • brak miejsc

Lubicie zagadki? My bardzo, dlatego chcieliśmy Was zaprosić na niezwykłą i pełną niespodzianek wędrówkę po salach Muzeum Pana Tadeusza. Będą tam na Was czekać różne zadania związane z naszym muzealnym skarbem. Aby je rozwiązać, trzeba się będzie wykazać nie tylko wiedzą, ale również sprytem i dociekliwością.

sierpień
Cykl Tajemniczy gość w muzeum

Czy w muzealnych salach można spotkać się twarzą w twarz ze sławną osobą z przeszłości? W trakcie naszych sierpniowych spotkań poznamy najważniejsze postacie związane z prezentowanymi na ekspozycji zabytkami oraz ożywimy je w trakcie warsztatów artystycznych.

 • wtorek, 1 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Tajemnicza pani z aparatem
 • brak miejsc

Pierwszy sierpnia to w historii naszego kraju dzień szczególny. W rocznicę wybuchu powstania warszawskiego zastanowimy się, jak wyglądało życie codziennie powstańców i mieszkańców stolicy. Posłuchamy piosenek, które wtedy śpiewano, obejrzymy zdjęcia i nagrania z tego okresu. Przewodniczką po ulicach powstańczej Warszawy będzie bohaterska łączniczka...

 • piątek, 4 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Dziewczyna przy fortepianie
 • brak miejsc

W trakcie tego spotkania przybliżymy Wam postać znanej polskiej kompozytorki i pianistki, która była wieloletnią przyjaciółką Adama Mickiewicza. Sprawdzimy, czy łatwo było w XIX wieku iść drogą kariery w niedostępnym wcześniej dla kobiet zawodzie, wysłuchamy też koncertu fortepianowego, a sami pobawimy się nutami.

 • wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Urodzinowa dama
 • brak miejsc

Tym razem poznamy panią, która 7 sierpnia obchodziłaby swoje 225. urodziny. Prowadziła ona najpopularniejszy salon w Wilnie, na którym pojawiał się każdy, kto tylko chciał być modny. Na tym spotkaniu odwiedzimy ją aby zadebiutować jako młodzi poeci, tak samo, jak kiedyś zrobił to sam Adam Mickiewicz.

 • piątek, 11 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Pisarz o rybiej głowie
 • brak miejsc

Kto skrył się w Muzeum Pana Tadeusza? Ma głowę turbota i ogon syreny… Schował się za postaciami ze swoich grafik, wmieszał pomiędzy ptaki w garniturach i zębate jaszczurki. Chociaż większą sławę zdobył jako pisarz, to przez całe życie tworzył również rysunki, rzeźby, litografie. Często przedstawiał na nich zagadkowe stworzenia, podobne do tych ze średniowiecznych bestiariuszy. Posługując się techniką kolażu i instalacji, wykonamy własne miniaturowe bazyliszki.

 • piątek, 18 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Hrabianka Karolina
 • brak miejsc

Naszym tajemniczym gościem będzie hrabianka, która zdecydowanie nie lubiła się nudzić! Była znawczynią sztuki i kultury, miłośniczką baroku, ale też żołnierzem w czasie wojny! To dzięki niej Ossolineum ma w swoich zbiorach wiele wspaniałych dzieł sztuki, m.in. miniatury. Na spotkaniu dowiemy się nie tylko, jak to było być hrabianką, ale także sami stworzymy własne miniatury.

 • wtorek, 22 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Generał i podróżnik
 • brak miejsc

W polskiej historii pojawia się postać zupełnie niezwykła. Generał, który zwiedził Francję, Niemcy, Anglię, a nawet Stany Zjednoczone. Na tym spotkaniu dowiemy się, dlaczego tyle podróżował, jakie miał przygody i czy pozostawił po sobie jakieś ślady. Na zajęciach poznamy nie tylko jego historię, ale także czasy, w których przyszło mu żyć.

 • piątek, 25 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Kamera, akcja!
 • brak miejsc

Czytanie lektur przez wielu uważane jest za przykry szkolny obowiązek. Istnieją jednak sposoby, by zamienić go w przyjemność. Podczas zajęć spróbujemy zrozumieć różnice między adaptacją a ekranizacją filmową i odpowiedzieć na pytanie, czy zawsze są one wierne literackim wersjom. W świat ekranizacji wprowadzi nas reżyser, który zasłynął z filmowych odczytań wielkich tekstów kultury. Jego dzieła staną się dla nas inspiracją w przekładaniu własnych pomysłów na filmową wersję ulubionej książki.

 • wtorek, 29 sierpnia 2017, godz. 10.00–12.00
  Historia pewnej sukienki
 • brak miejsc

Co by było, gdyby okazało się, że nie tylko nie możesz ubierać się tak, jak lubisz, ale też mówić tego, co chcesz, chodzić, dokąd masz ochotę, czy uczyć się tego, co cię interesuje? Na tym spotkaniu poznamy kobietę, która nie bała się, co powiedzą inni, porozmawiamy o tym, czym jest wolność oraz, wzorem naszego tajemniczego gościa, spróbujemy swoich sił w projektowaniu ubrań.

 • piątek, 1 września 2017, godz. 10.00–12.00
  Amerykański sen
 • brak miejsc

Są wszędzie: w telewizji, w gazetach i na reklamach. Sławni ludzie bywają symbolem lepszego życia, o którym każdy z nas marzy. A o czym marzyli ludzie 50 lat temu? Na tym spotkaniu poznamy osoby, które były uosobieniem Amerykańskiego Snu i gościły w Radiu Wolna Europa, pozwalając słuchaczom poznać świat za oceanem.

****
Zapisy i szczegółowe informacje:
edukacja-mpt@ossolineum.pl
tel. 71 75 50 651 do 655

Prosimy o przesłanie maila ze zgłoszeniem na adres: edukacja-mpt@ossolineum.pl. W treści zgłoszenia prosimy o podanie daty warsztatów oraz danych: imienia i wieku dziecka, numeru kontaktowego oraz imienia i nazwiska opiekuna.

Fot. Kinga Łaska

Zachęcamy również do udziału w Sobotnich warsztatach rodzinnych!