Konferencja dla nauczycieli w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich

–18

.00

• na zgłoszenia konferencyjne czekamy do 10 listopada 2018
  • karty zgłoszeniowe, dostępne w załączniku na dole strony, należy przesyłać  na adres: edukacja@ossolineum.pl, w tytule wiadomości wpisując „Konferencja dla nauczycieli”.
  • program i karta zgłoszeniowa do pobrania w załączniku na dole strony

Zapraszamy na konferencję dla nauczycieli pt. „Dlaczego klasycy?” Słowacki i Herbert w szkole, która odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza w ramach II Festiwalu Tradycji Literackich.

Nauczyciele i metodolodzy podzielą się pomysłami na lekcje poświęcone obu autorom, których postaramy się wydobyć na chwilę z szuflad podpisanych: „romantyk”, „klasyk”, „poeta kultury”. Twórców dzieli tylko dwieście lat, a łączy zamiłowanie do mitologii, bajek, snów i aniołów. Mając na uwadze ten ogromny potencjał, należy pamiętać o lekcji polskiego z Ferdydurke Witolda Gombrowicza.

Pragniemy, aby konferencja stała się także okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami a pracownikami muzeum zajmującymi się edukacją. W związku z tym zachęcamy nauczycieli nie tylko do udziału w konferencji w charakterze słuchaczy, ale także do nadsyłania propozycji krótkich, dziesięciominutowych wystąpień, podczas których będą mogli zaprezentować swoje doświadczenia, dobre praktyki czy konkretne scenariusze.

Program:

• 28 listopada 2018 (środa), godz. 14.00–18.00

14.00–15.30 | Sesja I | Dlaczego klasycy? – wystąpienia ekspertów, prowadzenie Magdalena Musiał

14.00 | otwarcie konferencji

14.00 | Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert na szkolnych listach obecności, Bożena Święch, nauczyciel

14.15 | Słowacki i Herbert w aktualnej podstawie programowej – inspiracje, dr Joanna Adamowska, doktor literaturoznawstwa, nauczyciel

14.30 | Słowacki, Herbert i poezja współczesna z perspektywy ucznia, Karol Knapiński, tegoroczny maturzysta

14.45 | Nie tylko Słowacki i Herbert – muzeum wsparciem w edukacji szkolnej, Aldona Mikucka, Dział Edukacji Ossolineum

15.00–15.30 | panel dyskusyjny

15.30–16.00 | przerwa kawowa

16.00–18.00 | Sesja II | Słowacki i Herbert w szkole – wystąpienia zgłoszone, prowadzenie Maria Marszałek

16.00–17.15 | wystąpienie zgłoszone (po 10 minut)

17.15–18.00 | dyskusja i zakończenie konferencji

Wydarzenie towarzyszące:

• 29 listopada 2018 (czwartek), godz. 14.00–15.30

14.00–15.30 | Oprowadzanie po wystawie Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Pana Tadeusza

eksperci:

Bożena Święch – nauczycielka języka polskiego i wiedzy o kulturze, doradca metodyczny we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, wykładowca akademicki, egzaminatorka maturalna, współautorka diagnoz WCDN, szkolny Organizator Rozwoju Edukacji oraz koordynatorka sieci współpracy i samokształcenia, prowadzi szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół. Ambasadorka Muzeum Polin.

Joanna Adamowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, autorka książki Różewicz i Herbert. Aksjologiczne aspekty twórczości (TAiWPN Universitas, Kraków 2012). Uhonorowana Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za współtworzenie Warsztatów Herbertowskich w latach 2006-2018 oraz publikowanie artykułów naukowych w serii Biblioteka Pana Cogito. Jest nauczycielem dyplomowanym języka polskiego. Jej zainteresowania badawcze to literatura (głównie poezja) XX i XXI wieku, korespondencja sztuk oraz filozoficzne konteksty literatury.

Karol Knapiński – w 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Liceum Ogólnokształcące nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, obecnie studiuje filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz fortepian na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, laureat wielu konkursów literackich i poetyckich, m.in.: IX Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton, XI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego „Rytmy Nieskończoności”, II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Wielorzecze”, III Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o „Złoty karton III LO”, laureat XLI Olimpiady Artystycznej w sekcji historii muzyki, finalista XXVI i XXVII Olimpiady Teologii Katolickiej.

Aldona Mikucka – historyk sztuki ze specjalizacją pedagogiczną, edukatorka muzealna. Od ponad dziesięciu lat zajmuje się różnymi formami edukacji pozaszkolnej we wrocławskich muzeach, a także prowadząc autorskie spacery edukacyjne po mieście. Od 2011 współtworzy ofertę edukacyjną Ossolineum. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej Piast z 1904 roku ze zbiorów ZNiO. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada m.in. za lekcje muzealne na wystawie stałej „Rękopis Pana Tadeusza” adresowane do dzieci i młodzieży szkół podstawowych (klasy IV–VIII) oraz ponadpodstawowych.

_________________________________________________

Organizator:
Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Współorganizator:
Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli

_________________________________________________

Festiwal Tradycji Literackich dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny:

TVP Kultura, TVP 3 Wrocław, Gazeta Wrocławska, Naszemiasto.pl, Radio Luz, O.pl Polski Portal Kultury, Booklips.pl, Wroclife.pl, Radio Wrocław, Radio RAM, Radio Wrocław Kultura