Pracownia słowa i obrazu

Nowy cykl w ramach Otwartych pracowni z warsztatami, wykładami i spotkaniami wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze. W pierwszym sezonie cykl nawiązuje do wystawy czasowej Różewicz. Bez tekstu.

• na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny
  • na warsztatach liczba miejsc ograniczona,
    obowiązują zapisy:
    zapisy@ossolineum.pl

program

aktualne

• czwartek, 18 stycznia 2018, godz. 18.00
    Notes autobiograficzny
    warsztat twórczy dla dorosłych

Nie czytałem w polskiej poezji dobrego autoportretu – pisał Tadeusz Różewicz. Warsztat będzie okazją do stworzenia notatnika inspirowanego samym sobą.

Warsztat prowadzony przez studentów Mediacji Sztuki (Wydział Malarstwa i Rzeźby) Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w ramach przedmiotu Przygotowanie projektów twórczych.

• czwartek, 1 lutego 2018, godz. 18.00
    Użytkownik Tadeusz napisał do Ciebie
    warsztat twórczy dla dorosłych

Proste zdania, proste słowa, codzienne sytuacje – tak Tadeusz Różewicz poprzez wiersze komunikował się ze światem. A czy my możemy porozumiewać się dzięki poezji? Czy poezja może być źródłem nowych znajomości? Znamy sposób, by udowodnić, że może być tak współczesna jak internet i dostarczać tylu wrażeń co rozmowa z nieznajomym. Podczas warsztatu pocztówka, poezja i martwa natura posłużą jako medium do stworzenia nowych więzi i zawarcia znajomości.

• sobota, 17 lutego 2018, godz. 16.00
    Wykład Obrazy na wygnaniu? Literackie reinterpretacje dzieł malarskich
    prowadzenie: Marek Śnieciński

Marek Śnieciński – poeta, eseista, tłumacz, historyk sztuki. Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, studiował również filologię klasyczną. W 2009 roku obronił pracę doktorską Niemiecka fotografia lat 90. XX wieku. Obrazy i idee. Jest autorem wielu tekstów poświęconych współczesnej sztuce i kulturze, publikowanych w takich pismach jak „Dyskurs”, „Kultura współczesna” czy „Format” oraz w katalogach wystaw i monografiach naukowych. Wydał sześć książek poetyckich, opublikował tomik Podróż do-słowna (Poznań 2014), jest współredaktorem (z Krzysztofem Śliwką) antologii literackiej Przewodnik po zaminowanym terenie (Wrocław 2016). Wydał również książkę eseistyczną Od Ewy do Marii Magdaleny. Szkice o kobietach w Biblii (Wrocław 1997) oraz zbiór opowiadań Andere Obsessionen (Leipzig 2008). Przekłada współczesną poezję i prozę niemiecką. Był kuratorem kilkudziesięciu wystaw w Polsce i za granicą. Od 2008 roku jest związany z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie jest kierownikiem Katedry Historii Sztuki i Filozofii.

minione

• czwartek, 7 grudnia 2017, godz. 18.00
    Książka rzeczy niepotrzebnych
    warsztat w ramach cyklu Pracownia słowa i obrazu
  • prowadzenie i realizacja
    studenci przedmiotu Mediacja Sztuki na ASP we Wrocławiu: Angelika Ciach, Joanna Kozłowska, Marta Sobala, Jan Zawadzki, Łukasz Kwiliński

Warsztat twórczy dla dorosłych prowadzony przez studentów Mediacji Sztuki (Wydział Malarstwa i Rzeźby) Akademii Sztuki Pięknych we Wrocławiu w ramach przedmiotu Przygotowanie projektów twórczych. Więcej informacji o warsztatach >>Książka rzeczy niepotrzebnych.

• sobota, 9 grudnia 2017, godz. 16.00
    Język iluzji
    wykład
    prowadzenie: Jerzy Olek

Artysta i teoretyk sztuki Jerzy Olek stawia tezę, że należy ufać oczom, a nie dowierzać umysłowi. Swoje rozważania będzie ilustrował pracami własnymi (także filmami) oraz tych artystów, którzy iluzją zajmują się w oryginalny sposób. Pojawią się takie zagadnienia jak perspektywa i aksonometria, trompe l’oeil, anamorfoza, figury dwuznaczne czy obiekty niemożliwe, a także symulakry. Więcej informacji o wykładzie >>Język iluzji.

Jerzy Olek – artysta plastyk z tytułem profesorskim, teoretyk sztuki zajmujący się fotografią i sztuką multimedialną. Był wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Gdańsku, a także Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Obecnie wykłada na Wydziale Prawa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Specjalizuje się w psychofizjologii widzenia oraz nowych mediach. W latach 70. był animatorem ruchu fotografii ekspansywnej i medialnej, a w latach 80. fotografii elementarnej. Pomysłodawca i kurator wielu wystaw w Polsce i za granicą. Jest autorem licznych publikacji i książek, m.in. Moja droga do bezwymiaru, Umożliwianie niemożliwemu, 7 od/za/słon iluzji i Zobaczyć idealne, czyli bezkresy kresek. W domowej galerii „ef” w Starym Gierałtowie prezentuje kolekcję miniatur autorstwa artystów z wielu krajów. Od połowy lat 80. organizuje tam warsztaty Uczestnictwo we wspólnocie. Od lat 70. członek kilku zespołów redakcyjnych, m.in. magazynów: „European Photography”, „Projekt”, „Art Life”, „Fotografia”, „Arteon”, „Rita Baum”, „Artluk” i „CoCAin”. Opublikował ponad 500 artykułów o fotografii i sztuce w polskich i zagranicznych pismach artystycznych.

patron medialny cyklu: Portal O.pl

Fot. Praca Jerzego Olka, Kolczatka.