By życie uprzyjemnić. Warsztaty szlacheckie dla dorosłych

  • soboty, godz. 16.00
  • wstęp 25 zł, liczba miejsc ograniczona, bilety dostępne online oraz w kasach muzeum

W trakcie warsztatów przekonamy się, jak wyglądało życie codzienne w szlacheckim dworze. Każde ze spotkań o odmiennej tematyce poprowadzi specjalista – pasjonat w danej dziedzinie. Zajęcia będą składały się z dwóch części: podczas pierwszej posłuchamy opowieści o wybranym zagadnieniu związanym ze szlachecką obyczajowością, w drugiej uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę.

warsztaty gęsie pióro

Staropolska Wielkanoc.
O świętowaniu we dworach szlacheckich

28 marca 2020 (sobota), godz. 16.00

Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem w roku liturgicznym. Jest to czas pełen mistycyzmu, ukrytych znaczeń oraz tradycji. Czym różniły się obchody tego czasu w Polsce szlacheckich dworów od naszych? Jak wyglądały przygotowania i ile trwały? Które z dawnych tradycji zachowały się do czasów współczesnych, a których już nie pamiętamy? O tym dowiemy się na najbliższym spotkaniu w ramach cyklu warsztatów szlacheckich dla dorosłych pt. By życie uprzyjemnić. W części warsztatowej wykonamy tradycyjne palmy wielkanocne.

Prowadzenie

Angelika Rejs – etnolog, edukator muzealny, kustosz,  kierownik Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Kurator wystaw etnograficznych m.in. „A święci milczą. Warmińska rzeźba ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”, „Sztuka ludowa Warmii i Mazur” czy „Święci z warmińskich kapliczek”.  Od kilkunastu lat prowadzi edukację dzieci i dorosłych z zakresu kultury ludowej. Współpracuje z Uniwersytetem Dzieci w Olsztynie oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Morągu. Realizowała projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego m.in. „Usłyszeć, zobaczyć. Dotknąć historii Mikołaja Kopernika”. Autorka publikacji „Warmińska rzeźba ludowa ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur”.


Sztuka wznoszenia toastów

8 lutego 2020 (sobota), godz. 16.00

Dla uczczenia kogoś, dla uznania zasług, dla uhonorowania – toast. Jedna z najpiękniejszych form krótkich przemówień, która wprowadza gości w dobry nastrój. Zapraszamy na warsztat poświęcony wznoszeniu toastów. Przez dwie godziny będzie można ćwiczyć wygłaszanie krótkich przemówień. Po zajęciach wznoszenie toastów nie będzie tajemną sztuką, ale twórczym działaniem.

Prowadzenie

Dawid Jary – mistrzem Polski w Przemówieniach Improwizowanych 2018 oraz wicemistrzem Polski w Przemówieniach Humorystycznych 2018. Od lat jest związany z międzynarodową Organizacją Toastmasters International, w której jako pierwszy we Wrocławiu uzyskał tytuł Advanced Communicator Gold. Ukończył Akademię Improwizacji teatralnej. To koordynator szkoły dla młodych mówców Youth Leadership.