2 rok z Tadeuszem Różewiczem
w Miejskiej Bibliotece Publicznej
7 października 2022 (piątek), godz. 16.30
organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
partner: Muzeum Pana Tadeusza
Filia Grafit
ul. Namysłowska 8, Wrocław
Tadeusz Różewicz w październiku obchodziłby sto pierwsze urodziny, Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej świętuje natomiast drugi rok z poetą w roli patrona. Z tej okazji zapraszamy do Biblioteki Grafit na warsztaty dla dzieci zorganizowane we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją i Julią Różewicz.
Warsztaty kolażu nawiązujące do korespondencji Tadeusza Różewicza z Wisławą Szymborską. Artystka pisywała do poety na własnoręcznie wykonanych w technice kolażu pocztówkach. Unikała tego określenia, nazywając je wyklejankami. Niektóre z nich można zobaczyć na wystawie Pan Tadeusz Różewicz.
- warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
- wstęp bezpłatny
- obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy
Prowadząca
Martyna Leszczyńska – bałkanistka, muzykolog, w latach 2019–2021 związana z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli jako asystent w Dziale Oświatowym, edukatorka oraz przewodnik muzealny. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za lekcje muzealne związane z epoką romantyzmu oraz lekturą „Pana Tadeusza” dedykowane grupom przedszkolnym i uczniom klas I–III. Zajmuje się również działaniami na rzecz dostępności w muzeum.
7 października 2022 (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”
Spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”, twórcą filmów dokumentalnych poświęconych pisarzowi. Spotkanie poprowadzi Julia Różewicz, wnuczka Tadeusza Różewicza, tłumaczka i założycielka wydawnictwa Afera. Rozmowę poprzedzi krótki pokaz filmowy będący kompilacją fragmentów filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu autorstwa Andrzeja Sapiji.
- wstęp wolny
Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat. Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa, obszerna, a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.
Gość
Andrzej Sapija – artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog, profesor Szkoły Filmowej (PWSFTViT) w Łodzi. Zrealizował ponad 60 filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in. Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Różewicz, Roman Opałka, Wojciech Fangor). Film „Opałka – jedno życie, jedno dzieło” zdobył nagrodę Grand Prix na 30. International Festival of Films on Art in Montreal (2012r.). Autor 8 spektakli dla Teatru Telewizji.
Prowadząca
Julia Różewicz – absolwentka bohemistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, wydawczyni, tłumaczka literatury czeskiej. Od 2010 roku prowadzi wydawnictwo Afera specjalizujące się w najnowszej literaturze czeskiej, w ramach którego przedstawiła polskim czytelnikom wielu dotąd niepublikowanych u nas autorów, takich jak Petr Šabach, Jan Balabán, Petra Soukupová, Petra Hůlová, Kateřina Tučková, Emil Hakl, Iva Procházková, Roman Cílek czy Pavel Šrut.