2 rok z Tadeuszem Różewiczem
w Miejskiej Bibliotece Publicznej

7 października 2022 (piątek), godz. 16.30

organizator: Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu
partner: Muzeum Pana Tadeusza

Filia Grafit
ul. Namysłowska 8, Wrocław

Tadeusz Różewicz w październiku obchodziłby sto pierwsze urodziny, Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej świętuje natomiast drugi rok z poetą w roli patrona. Z tej okazji zapraszamy do Biblioteki Grafit na warsztaty dla dzieci zorganizowane we współpracy z Muzeum Pana Tadeusza oraz spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją i Julią Różewicz.

7 października 2022 (czwartek), 16.30–17.30
Wyklejanka do Ciebie, Tadeuszu” – warsztaty kolażu

Warsztaty kolażu nawiązujące do korespondencji Tadeusza Różewicza z Wisławą Szymborską. Artystka pisywała do poety na własnoręcznie wykonanych w technice kolażu pocztówkach. Unikała tego określenia, nazywając je wyklejankami. Niektóre z nich można zobaczyć na wystawie Pan Tadeusz Różewicz. 


Prowadząca

Martyna Leszczyńska – bałkanistka, muzykolog, w latach 2019–2021 związana z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli jako asystent w Dziale Oświatowym, edukatorka oraz przewodnik muzealny. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za lekcje muzealne związane z epoką romantyzmu oraz lekturą „Pana Tadeusza” dedykowane grupom przedszkolnym i uczniom klas I–III. Zajmuje się również działaniami na rzecz dostępności w muzeum.

7 października 2022 (czwartek), godz. 18.00
Spotkanie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”

Spotkanie autorskie z Andrzejem Sapiją, autorem książki „Co Pan widzi? Różewicz filmowy”, twórcą filmów dokumentalnych poświęconych pisarzowi. Spotkanie poprowadzi Julia Różewicz, wnuczka Tadeusza Różewicza, tłumaczka i założycielka wydawnictwa Afera. Rozmowę poprzedzi krótki pokaz filmowy będący kompilacją fragmentów filmów dokumentalnych o Tadeuszu Różewiczu autorstwa Andrzeja Sapiji.

  • wstęp wolny

Co Pan widzi? Różewicz filmowy to niezwykły portret podwójny. Punktem wyjścia dla tej książki stały się materiały do filmów o poecie, kręconych przez jej autora, znanego dokumentalistę – Andrzeja Sapiję – na przestrzeni ponad 10 lat.  Rozmowy z Różewiczem i rozmowy o Różewiczu przeplatane są tu notatkami samego reżysera. Przyglądamy się więc zarówno poecie, jak i procesowi tworzenia filmów o nim. Co więcej, książka pozwala zobaczyć twórczość Różewicza w kontekście wielu dziedzin i w spojrzeniach wielu osób. Wypowiadają się tu min.: wybitny tłumacz Karl Dedecius, historyk sztuki Mieczysław Porębski, krytyk i historyk literatury Ryszard Przybylski, aktor Wojciech Siemion, poeta Czesław Miłosz, reżyser Kazimierz Kutz. Także członkowie rodziny: żona, syn, brat. Budowana rozmowami biografia pisarza jest więc zarazem wielowątkowa,  obszerna, a przy tym rzetelna i niezwykle żywa. Relacje artystyczne nieodmiennie łączą się w niej z budowaniem międzyludzkich więzi. Mamy tu także do czynienia z fascynującym obrazem pewnego etapu rozwoju polskiej kultury. Tego, na którym uważnie ważone słowa zataczały szerokie kręgi.


Gość

Andrzej Sapija artysta plastyk, reżyser filmowy i telewizyjny, pedagog, profesor Szkoły Filmowej (PWSFTViT) w Łodzi. Zrealizował ponad 60 filmów dokumentalnych. Znaczna ich część poświęcona jest kulturze, sztuce i wybitnym artystom (m.in. Tadeusz Kantor, Magdalena Abakanowicz, Tadeusz Różewicz, Roman Opałka, Wojciech Fangor). Film „Opałka – jedno życie, jedno dzieło” zdobył nagrodę Grand Prix na 30. International Festival of Films on Art in Montreal (2012r.). Autor 8 spektakli dla Teatru Telewizji.


Prowadząca

Julia Różewicz  absolwentka bohemistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, wydawczyni, tłumaczka literatury czeskiej. Od 2010 roku prowadzi wydawnictwo Afera specjalizujące się w najnowszej literaturze czeskiej, w ramach którego przedstawiła polskim czytelnikom wielu dotąd niepublikowanych u nas autorów, takich jak Petr Šabach, Jan Balabán, Petra Soukupová, Petra Hůlová, Kateřina Tučková, Emil Hakl, Iva Procházková, Roman Cílek czy Pavel Šrut.


Więcej informacji na stronie Organizatora

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza