Wystawy
Od 4 października 2024 do 23 marca 2025 zapraszamy na wystawę fotografii Andreia Loginova „Charomushki Odyssey”: między rzeczywistością a romantyzmem. Projekt „Charomushki Odyssey” opowiada historię opuszczonego domu fotografa w białoruskiej wiosce Czaromuszki, łącząc przeszłość z teraźniejszością, rzeczywistość z romantyczną przygodą.
Od 12 października 2024 do 3 marca 2025 zapraszamy na wystawę czasową „Tam, gdzie stoimy, świeci słońce”. Ekspozycja prezentuje niezwykłe losy dziewcząt i młodych kobiet, które podczas wojny i zaraz po niej zrzeszała działająca na Bliskim Wschodzie Szkoła Młodszych Ochotniczek.
Od 10 października do 29 grudnia 2024 zapraszamy na prezentację starych druków barokowego poety Angelusa Silesiusa ze zbiorów Ossolineum. Ekspozycja będzie dostępna w sali Biblioteka na wystawie stałej Rękopis „Pana Tadeusza”.
Rękopis „Pana Tadeusza” to opowieść wprowadzająca nas w poetycką wizję Adama Mickiewicza, pokazująca świat polskiej szlachty pierwszej połowy dziewiętnastego wieku na niezwykle ciekawym tle polskiego i europejskiego romantyzmu oraz burzliwej historii ówczesnej Europy.
Misja: Polska to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
9 października 2021 w Muzeum Pana Tadeusza została otwarta wystawa stała poświęcona Tadeuszowi Różewiczowi. Można na niej zobaczyć wybór materiałów pochodzących z obszernego archiwum przekazanego Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, obejmującego nie tylko bezcenne rękopisy, ale także dokumenty i przedmioty codziennego użytku oraz imponujący księgozbiór. Zbiory Ossolineum uzupełniają wypożyczenia z innych instytucji (malarstwo) i od osób prywatnych (osobiste pamiątki, fotografie).