Czarna komedia

warsztaty teatralne dla osób dorosłych

  • 30 listopada–1 grudnia 2019, godz. 12.00–16.00
  • prowadzenie: Beata Rakowska
III FTL

Scenariusz warsztatów powstał w oparciu o teksty Zygmunta Krasińskiego, Gabrieli Zapolskiej i Witolda Gombrowicza, patronów trzeciej edycji Festiwalu Tradycji Literackich. Szczególnie wnikliwie przyjrzymy się ich narzekaniom na własne zdrowie. Język ubolewań zaskakuje bogactwem i różnorodnością. Inne jest arystokratyczno-romantycznyczne utyskiwanie Krasińskiego (Grób mój, to ja sam!), inne młodopolsko-ambiwalentne marudzenie Zapolskiej („..chciałam wyzdrowieć, ale teraz nie chcę..”), jeszcze inne lapidarno-intymne zapiski Gombrowicza (Pożycie z Ritą. Obawy o serce). To co je łączy to realizm szczegółów i drobiazgowość wyliczeń zarówno dolegliwości, jak i leków, i terapii. Poprzez troskę o siebie, prześwituje fascynacja chorobami i organiczną degrengoladą.

Bawiąc się językowymi kodami, połączymy narzekanie literackie z własnym, doprawiając czarnym humorem z domieszką absurdu. W dzisiejszych czasach oficjalnego kultu zdrowia i sportowej kondycji, ciało niedomagające jest wręcz politycznym manifestem. Nie bagatelizujemy narzekania, mamy świadomość, że jest ono rodzajem konfrontacji z żalem lub lękiem. Spełnia różne funkcje, między innymi wzmacnia ekspresję oraz pomaga podtrzymać więzi z innymi ludźmi. Prz tym, często, mniej lub bardziej świadomie jest grą aktorską (westchnienia, gesty, wyrazista mimika). Podczas warsztatów wykorzystamy jego twórczy potencjał.

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby dorosłe, które chcą oswoić się z występowaniem na scenie, przełamać nieśmiałość, poćwiczyć, aktorskie interpretowanie tekstów, swobodne użycie głosu, gestów i ruchów ciała oraz rozpoznawanie własnych i cudzych emocji, a także wzmocnić kreatywność i spędzić czas na twórczym działaniu w przyjaznej atmosferze.


Beata Rakowska, prowadząca warsztaty, zaprasza

Jeśli chcieliby Państwo wyrzucić z siebie trochę stresu, to dobre miejsce. Z doświadczenia wiemy, że tego typu warsztaty, to niezła terapia śmiechem, a także okazja do spojrzenia dystansem i z poczuciem humoru i na siebie i na kondycję człowieka współczesnego i jego bolączki...

Będzie okazja do znalezienia cech współczesnego utyskiwania, współczesnej niemocy, współczesnego upupienia ale, co ważne, że bez politykowania, z empatią i sympatią.

Doświadczenie teatralne nie jest wymagane, mile widziana jest jedynie otwartość na nowe sytuacje i nowych ludzi.

Partnerzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logotyp MKiDN