PeeReL zza krat

• 6 listopada 2019 (środa), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
  • gość: Helena Kowalik
    prowadzenie: Mariusz Urbanek
peerel zza krat

PeeReL zza krat to książka, w której Helena Kowalik, przez wiele lat reporterka sądowa, autorka kilkunastu książek i zbiorów reportaży przedstawia najgłośniejsze procesy lat 1945–1989 i świat peerelowskiego wymiaru sprawiedliwości. Relacjonując sprawy nie tylko kryminalne, ale i polityczne (więzienie za dowcipy), przedstawia także życie codzienne w Polsce Ludowej.

Gość

Helena Kowalik – dziennikarka, pisarka, wieloletnia korespondentka prasowa z sal sądowych. Zna świat polskiego wymiaru sprawiedliwości, z zacięciem dziennikarza śledczego tropi różne historie, by wyjaśnić je swoim czytelnikom. Pracowała m.in. w „Życiu Warszawy”, „Przeglądzie tygodniowym”, „Przeglądzie” oraz „Prawie i Życiu”.

Jest autorką zbiorów reportaży: Wyjście z lasu (Warszawa 1977, wyróżnienie redakcji „Życia Literackiego” za książkę roku), Pan wiesz, skąd ja jestem (Warszawa 1978), Chleb, który nie bodzie (Warszawa 1978), Mielizna (Warszawa 1978), Mali ludzie Gierka (Warszawa 1990), Opolski exodus (Opole 1990). Ponadto drukowała reportaże w serii Ekspres reporterów (KAW).

Jest autorką powieści Człenio (Branta 2008) i Córka Kaina (Branta 2009). Za osiągnięcia reporterskie otrzymała I Nagrodę im. Ksawerego Pruszyńskiego; oraz III nagrodę im. B. Prusa.

Projekt Środy nad książką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

logotyp MKiDN

Więcej o cyklu