Podróż, pierwiastek wolności

Slam poetycki

  • 22 listopada 2019 (piątek)
    godz. 20.00
  • prowadzenie: Aleksandra Bielecka, Natalia Owoc

Bohaterami trzeciej odsłony Festiwalu Tradycji Literackich są Zygmunt Krasiński, Gabriela Zapolska i Witold Gombrowicz. Jednym z powiązań między pisarzami są ich przymusowe i dobrowolne emigracje. Do interpretacji tego motywu zapraszamy uczestników slamu.

Zygmunt Krasiński nie żył w nędzy, ale wyobraź sobie, że piszesz romantyczne poetyckie manifesty wolnościowe o zmartwychwstaniu Polski, a Twój dominujący ojciec jest lojalnym poddanym cara. Krasiński wybrnął z sytuacji publikując pod pseudonimem i chorując na tyle przewlekle, aby uzasadniać odbywanie kolejnych zagranicznych kuracji. Bał się wracać, aby nie stracić paszportu.

Gabriela Zapolska wyjechała w roku 1889 z pragnieniem, aby rzucić Paryż na kolana swoją grą aktorską, tak jak Helena Modrzejewska Londyn. Zaciekle próbowała pozbyć się akcentu, wciąż obsadzana w rolach drugoplanowych. Witold Gombrowicz, wypłynął do Argentyny w 1939, zdecydował się nie wracać do Polski i zamieszkał w nędznym pokoju, początkowo spędzał grając w szachy z samym sobą, potem także z innymi i pisał. Po paru latach dostał pracę w Banco Polaco, na którą skarżył się makabrycznie: Wolę obóz koncentracyjny niż siedzieć z tymi urzędnikami. Ponad wiek po Krasińskim Gombrowicz, tak jak autor Nie-Boskiej komedii, bał się przyjechać do PRL-u, chociaż mieszkał przez chwilę blisko, w Berlinie Zachodnim. Zapolska wróciła z Paryża i żałowała.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wystąpienia interpretującego w sposób dowolny motyw wyjazdów, powrotów i zarządzania karierą. Zachęcamy do inspiracji utworami Krasińskiego, Zapolskiej czy Gombrowicza. Formuła slamu w Muzeum Pana Tadeusza jest swobodna, otwarta, a teksty niezwiązane z losem bohaterów festiwalu również są dopuszczalne.


Nagrody

  • 300 zł brutto  – I nagroda
  • 100 zł brutto  – II nagroda

*Ze zwycięzcą oraz osobą, która zdobyła drugą w kolejności najwyższą liczbę punktów, wybranymi przez publiczność, Organizator zawrze cywilnoprawną umowę licencyjną dotyczącą wykonanego utworu literackiego z wynagrodzeniem w wysokości 300 złotych brutto (zwycięzca) i 200 złotych brutto (drugie miejsce), które zostanie przekazane na konto zwycięzcy w ciągu 30 dni po zawarciu umowy.


Prowadzenie

Aleksandra Bielecka – studentka trzeciego roku Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Była koordynatorka samorządowego Projektu L.A.S. oraz organizatorka slamów SlamFil. Koordynatorka portalu kulturalnego Eufoteoria.pl

Natalia Owoc – studentka trzeciego roku Filologii Polskiej , ze specjalnością edytorstwo, na Uniwersytecie Wrocławskim oraz słuchaczka drugiego roku w Studium Animatorów Kultury SKiBA na kierunku filmowym.

Partnerzy:
Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, Teatr Polski we Wrocławiu, Kino Polska, Studio Filmowe KADR, Wytwórnia Filmów Oświatowych Sp. z.o.o., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.