Rok 1989 w obiektywie Mieczysława Michalaka
spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław

•  13 czerwca 2019 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Zapraszamy na spotkanie z red. Mieczysławem Michalakiem – fotoreporterem „Gazety Wyborczej”, autorem wielu albumów prezentujących historię Wrocławia m.in. Wrocław reaktywacja, Pomarańczowa alternatywa, Wrocław walczy o wolność.

Mieczysław Michalak zaczął fotografować w sierpniu 1980 roku podczas strajku we wrocławskiej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej. Przez kolejnych 39 lat fotografował wszystkie najważniejsze wydarzenia we Wrocławiu. Stan wojenny, pacyfikacje wrocławskich zakładów pracy, rozpędzane przez ZOMO demonstracje, happeningi Pomarańczowej Alternatywy. A po 1989 roku – już jako fotoreporter „Gazety Wyborczej” – wolny Wrocław w wolnej Polsce: odbudowę samorządu, remont Rynku, powódź tysiąclecia w 1997 r., wizyty we Wrocławiu Jana Pawła II i koronowanych głów z Europy i świata, złotą dekadę koszykarzy Śląska Wrocław i walkę Andrzeja Gołoty w Hali Stulecia. Można powiedzieć, że jeśli coś przez te blisko cztery dekady nie zostało przez Michalaka sfotografowane, to się nie wydarzyło w ogóle.

Rok 1989 był w tym okresie rokiem szczególnym. Historia nabrała przyspieszenia, Polska i Wrocław zmieniały się w błyskawicznym tempie. Mieczysław Michalak fotografował przygotowania do wyborów czerwcowych, kampanię wyborczą, radość z tryumfu kandydatów Komitetu Obywatelskiego Solidarności i upadku „komuny”. A już chwilę potem pierwsze uliczne demonstracje przeciwko nowej władzy. Rejestrował swoim aparatem także przemiany obyczajowe w mieście: seks-myjnię samochodową i handel na ulicach miasta, w tym największy wrocławski plac handlowy na pl. Wolności, gdzie można było kupić wszystko, nawet broń od szykujących się już do opuszczenia Polski żołnierzy Armii Radzieckiej.

O tym wszystkim Mieczysław Michalak opowie podczas spotkania w Muzeum Pana Tadeusza. Na dużym ekranie pokazywane będą zdjęcia sprzed trzydziestu lat opatrzone komentarzami i anegdotami opowiadanymi przez ich autora.

Gość

Mieczysław Michalak jest od 1989 roku fotoreporterem „Gazety Wyborczej Wrocław”. Towarzyszył z aparatem fotograficznym w rękach najważniejszym wydarzeniom zarówno w historii miasta, jak i obserwował przez pryzmat Wrocławia przemiany polityczne i społeczne zachodzące w Polsce od lat 80. XX wieku. Jest autorem kilkunastu albumów fotograficznych, m.in. Wrocław walczy o wolność, Miasto pojednania, Wrocław. Reaktywacja, album poświęcony historii samorządu Wrocławia, Złota dekada, opowieść o koszykarskim Śląsku Wrocław.

Prowadzący

Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.

Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.

______________________________________________________

Na zdjęciu Jan Nowak-Jeziorański we Wrocławiu podczas spotkania zorganizowanego przez NSZZ „Solidarność” i Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, fot. Mieczysław Michalak

>>Więcej informacji o cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław

>>WIĘCEJ INFORMACJI O WYSTAWIE MISJA:POLSKA