Ameryka i Peerel w okresie zimnej wojny

Spotkanie z Jakubem Tyszkiewiczem z cyklu Środy nad książką

• 5 czerwca 2019 (środa), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona,wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Spotkanie z prof. dr. hab. Jakubem Tyszkiewiczem z Uniwersytetu Wrocławskiego, autorem książki: Rozbijanie monolitu. Polityka Stanów Zjednoczonych wobec Polski 19451988, prezentującej politykę Stanów Zjednoczonych wobec Polski rządzonej przez komunistów.

Praca, w której przedstawiono politykę Stanów Zjednoczonych wobec Polski rządzonej przez komunistów. Autor prezentuje wiele nowych informacji dotyczących koncepcji i mechanizmów podejmowania decyzji przez poszczególne administracje prezydenckie wobec Polski Ludowej w całym okresie zimnowojennego starcia między Wschodem a Zachodem.

Gość

Jakub Tyszkiewicz prof. dr hab., pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalizujący się w stosunkach polskoamerykańskich po II wojnie światowej, dyplomacji oraz powojennej historii Dolnego Śląska i Wrocławia. Stypendysta Fundacji Fulbrighta, Amesbury Foundation, fundacji Kościuszkowskiej i fundacji NATO, wykładał gościnnie na uczelniach w USA i Izraelu, autor kilkunastu książek i ponad 150 artykułów. Autor publikacji: Otwarte Okno w „żelaznej kurtynie”. Polityka administracji prezydenta Eisenhowera wobec Polski (październik 1956–styczeń 1961); Polityka stanów Zjednoczonych wobec Polski w okresie rządów Johna F. Kennedy’ego; podręcznika akademickiego Historia powszechna. Wiek XX z współautorem Edwardem Czapiewskim.

Prowadzenie

Marcin Szyjka – historyk, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracował w Muzeum w Dzierżoniowie, redaktor „Rocznika Dzierżoniowskiego” w latach 20132015. Aktualnie pracownik Gabinetów Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza, zajmujący się zbiorami Tadeusza Różewicza.

______________________________________________________

>>Więcej informacji o cyklu Środy nad książką

>>Więcej informacji o wystawie MISJA:POLSKA

______________________________________________________

Projekt Środy nad książką dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

ministerstwo kultury