Antek policmajster – pokaz filmowy

Antek policmajster
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 5 lutego 2019 (wtorek), godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
    >>kup bilet online 

Zapraszamy na projekcję filmu Antek policmajster z 1935 roku, która odbędzie się w ramach cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej.

Antek policmajster to opowieść o chłopaku z Warszawy, który nałogowo gra w karty. Sprzedając króliki na bazarze popada on w kłopoty z władzą. Z powodu posiadania książeczki Hodowla króli zostaje oskarżony o działania przeciwko caratowi. Bliski skazania ucieka z sali sądowej. Ukryty w wagonie kolejowym dociera na prowincję, gdzie w wyniku nieporozumienia zostaje wzięty za brata ministra w rządzie carskim i obejmuje urząd policmajstra. Wprowadza nowe porządki w mieście, zmuszając policjantów do zrzucenia zbędnych kilogramów oraz puszczając wolno polskich konspiratorów. Bryluje także na kolacjach i balach. Po zdemaskowaniu udaje mu się uniknąć więzienia.

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Błażej Wiśniowski. 

Antek policmajster
Scenariusz: Konrad Tom i Emanuel Schlechter wg pomysłu Anatola Sterna
Reżyseria: Michał Waszyński
W rolach głównych: Adolf Dymsza i Mieczysława Ćwiklińska
Premiera: 8.02.1935

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.