Autorskie oprowadzanie po wystawie Księgi Pana Tadeusza

• środa, 18 lipca 2018, godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na autorskie oprowadzanie po wystawie czasowej Księgi Pana Tadeusza.

Lektura Pana Tadeusza dla większości z nas oznaczała odbiór według klucza szkolnych interpretacji. Tymczasem poemat da się czytać inaczej, kiedy trafimy na treści, wątki i motywy, które wcześniej zostały przeoczone. O takim doświadczeniu opowiedzą historyczka sztuki Katarzyna Roj i fotograf Łukasz Rusznica, autor jednej z prac do wystawy Księgi Pana Tadeusza. Roj zwróciła uwagę na postać Telimeny jako prekursorki selfie-feminizmu, zaś Rusznica na mroczną siłę nieodwzajemnionej miłości, wspomnianej w księdze XII, zatytułowanej w tym kontekście niemalże ironicznie Kochajmy się. Podczas autorskiego oprowadzania zaproszeni goście opowiedzą również, co jeszcze w epopei narodowej ich zadziwiło, poruszyło czy też zaniepokoiło.

Prowadzący:

Katarzyna Roj – absolwentka Filozofii i Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, kierowniczka galerii Dizajn BWA Wrocław, kuratorka, autorka programu edukacyjnego Teraz Dizajn!.

Łukasz Rusznica – fotograf, absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, kurator w galerii fotograficznej Miejsce przy Miejscu 14 Ośrodka Postaw Twórczych we Wrocławiu. Jest autorem kilku książek fotograficznych, zdobył kilka wyróżnień, w tym sekcji ShowOFF (2012) i Griffin Art Space (2017) w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie oraz nagrody WARTO (2015). W 2016 roku został zaproszony do projektu European Eyes on Japan i wyjechał do Japonii na rezydencję artystyczną.

* * * *

Więcej informacji o wystawie >Księgi Pana Tadeusza.