archiwalna wystawa czasowa

Bartoszewski w karykaturach i bon motach

 • scenariusz wystawy:
  Małgorzata Preisner-Stokłosa
  Mariusz Urbanek
 • współpraca:
  Mateusz Palka
  Andrzej Sokulski
 • korekta:
  Stanisława Trela

Prezentowane plansze pochodzą z wystawy „Władysław Bartoszewski w karykaturach i bon motach”, prezentowanej w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w lutym 2014 roku z okazji 92. rocznicy urodzin Władysława Bartoszewskiego. Na wernisażu był obecny sam autor aforyzmów i bohater rysunków; komentował kolejne karykatury oraz teksty. Po raz drugi wystawa została pokazana po śmierci Władysława Bartoszewskiego w kwietniu 2015 roku w Galerii „Szewska Pasja”. Uznaliśmy wtedy, że jej bohater chciałby, by tak właśnie go zapamiętano. Dowcipnego i nigdy obojętnego na rzeczywistość. Taki właśnie był, kiedy mówił „Kocham moich Rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery”.

Przypominamy jego słowa i karykatury z okazji 99. rocznicy urodzin Władysława Bartoszewskiego, która przypada 19 lutego.

 • autorzy karykatur:
  Marcin Barcz, Tomasz Bengsz, Tomasz Broda, Henryk Cebula, Jacek Fedorowicz, Jacek Frankowski, Artur Gołębiowski, Marian Gomółka-Bagiński, Michał Graczyk, Tadeusz Krotos, Piotr Młodożeniec, Witold Mysyrowicz, Maciej Olender, Stefan Papp, Grażyna i Marek Prawdowie, Krystyna Róż-Pasek, Jan Surma, Maciej Szproch, Grzegorz Szumowski, Przemysław Truściński, Przemysław Zamojski, Jan Zborucki