Beata Rakowska i Michał Szwed czytają „Pana Tadeusza”

Aktorskie Czytanie fragmentów Pana Tadeusza
w ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza

• czwartek, 12 lipca 2018, godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

W ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza zapraszamy na drugie czytanie fragmentów poematu Adama Mickiewicza. Tym razem interpretacji dokonają Beata Rakowska i Michał Szwed – aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Poeta zestawiał swoich bohaterów w pary, doprowadzając poprzez kontrast ich charakterystykę aż do groteski, a także wikłał fabułę, każąc im toczyć spory, rywalizować i romansować. Tadeusz i Hrabia, Zosia i Telimena, Rejent z Asesorem, Gerwazy z Protazym – to przykłady możliwych uporządkowań. Inne zestawienie łączy Tadeusza z Zosią, Hrabiego z Telimeną (choć z obrębie tej czwórki można dokonywać roszad) i Jacka Soplicę z Ewą Horeszkówną. Podczas wydarzenia dwoje aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego zinterpretuje fragmenty Pana Tadeusza, układające się w różnego rodzaju dialogi.

O aktorach:

Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym d 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu W Labiryncie oraz Świat według Kiepskich, udzielała również głosu bohaterom animacji Włatcy Móch. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od dwóch lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem: terapia śmiechem.

Michał Szwed – aktor teatralny i filmowy, od 2011 roku związany z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, gdzie ostatnio występował w spektaklach: Pani Furia (2018), Panna Nikt (2017). Współpracuje z firmą Techland jako aktor technik Motion Capture (Dying Light, seria Call of Juarez, Dead Island) oraz z wrocławskim hospicjum Bonifratrów. Występował w serialach m.in. Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość, Stolik, Galeria.

* * * *

Więcej informacji o wystawie >Księgi Pana Tadeusza.