Bohaterowie Sybiru
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej
- 26 lutego 2019 (wtorek), godz. 17.00
- wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
- >>kup bilet online
Zapraszamy na projekcję filmu Bohaterowie Sybiru, niepozbawionego elementów humorystycznych dramatu wojennego, którego akcja dzieje się w środowisku zesłanych w 1918 roku na Sybir polskich jeńców z armii niemieckiej i austriackiej.
Dramat wojenny, rozgrywający się w środowisku zesłanych na Sybir polskich jeńców z armii niemieckiej i austriackiej w roku 1918. Osnuty jest o wątek tworzenia się 5. Dywizji Strzelców Polskich, w której skład oprócz jeńców toczącej się I wojny światowej weszli także zesłańcy polityczni oraz ich potomkowie. Dywizja ochraniała Kolej Transsyberyjską oraz patrolowała rzekę Ob, walcząc przeciw bolszewikom. Jeden z oddziałów pod dowództwem porucznika Stefana Winiarskiego (Adam Brodzisz) wyrusza w drogę pieszo przez step kułundyjski do stacji kolejowej w Barnauł, skąd pociągiem mają dostać się do Nowonikołajewska, gdzie znajduje się polski sztab wojskowy. Z żołnierzami wędruje żona porucznika Janina (Krystyna Ankwicz) oraz córeczka Zosia (Lala Górska).
Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Joanna Flisek.
Bohaterowie Sybiru
Scenariusz: Jerzy Walden i Eugeniusz Bodo
Reżyseria: Michał Waszyński
Wykonawcy: Krystyna Ankwicz, Eugeniusz Bodo i Kazimierz Junosza-Stępowski
Premiera: 4.04.1936
prowadzenie:
Joanna Flisek – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.
>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.
>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.
Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.