„Byli sąsiadami” – lektury do wystawy

W sześćdziesiątym trzecim odcinku podcastu „W księgarni” omawiamy lektury nawiązujące tematycznie do wystawy „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” prezentowanej do 17 lipca 2022 roku w Muzeum Pana Tadeusza. Czytelnikom polecamy cztery z kilkudziesięciu propozycji dostępnych w muzealnej księgarni, a opublikowane przez Wydawnictwa Czarne, Znak, Austeria i Amaltea. To powieści, biografie i reportaże: „Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945” Władysława Bartoszewskiego i Zofii Lewinówny (Znak); reportaż biograficzny Anny Bikont „Sendlerowa. W ukryciu” (Czarne); powieść historyczna Josepha Rotha „Marsz Radetzky’ego” (Austeria) oraz „Hana” Aleny Mornštajnovej z wydawnictwa Amaltea.

Składająca się z dwudziestu trzech plansz ekspozycja „Byli sąsiadami” opowiada o postawach przyjętych przez mieszkańców Europy wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Poddaje analizie niektóre z kluczowych kwestii dotyczących Holocaustu – między innymi dlaczego w ogóle mógł się wydarzyć? Ukazuje trudne decyzje pojedynczych jednostek w obliczu Zagłady. W związku z dwudziestą rocznicą otwarcia United States Holocaust Memorial Museum w 2013 roku w Waszyngtonie powstała specjalna wystawa „Some Were Neighbors”, która trwała do 2017 roku. W Muzeum Pana Tadeusza eksponujemy skróconą wersję o charakterze edukacyjnym, przeznaczoną do użytku międzynarodowego. Tę mobilną ekspozycję przetłumaczono na dziesięć języków i dotychczas prezentowano w dwudziestu jeden krajach. Zapraszamy do jej obejrzenia widzów, którzy ukończyli szesnaście lat. Dodatkowo zachęcamy wszystkich nauczycieli szkół ponadpodstawowych do skorzystania z specjalnej oferty edukacyjnej i do rezerwowania bezpłatnej lekcji poprzez formularz rezerwacji zajęć dostępny na naszej stronie internetowej.

Więcej publikacji