Cud nad Wisłą – pokaz filmowy

Cud nad wisłą
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 19 marca (wtorek), godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet online 

Zapraszamy na projekcję niemego filmu pt. Cud nad Wisłą, który miał premierę dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Na tle wojny polsko-bolszewickiej opowiada historię Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego.

Niemy film Cud nad Wisła, którego premiera odbyła się dwa dni przed podpisaniem traktatu ryskiego. Niezachowany w całości, opowiada historię dwojga młodych ludzi, Krysty, córki bogatego chłopa i zakochanego w niej dziedzica Jerzego Granowskiego. W pierwszych scenach pokazane jest spokojne życie we wsi Kręzy – wieczerze wigilijne w domach Krysty i Jerzego. Sielankę burzy nadciągająca wojna. Po odparciu Rosjan w czasie bitwy warszawskiej Krysta i Jerzy mogą wziąć ślub. Ocalałe fragmenty kończy scena dokumentalna wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej. Film został zrealizowany na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych

Scenariusz: Adam Zagórski
Reżyseria: Ryszard Bolesławski
W rolach głównych: Jadwiga Smosarska i Jerzy Leszczyński
Premiera: 16.03.1921

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi  Joanna Flisek.

prowadzenie:

Joanna Flisek – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.