Dementi: Z Wrocławia na Archipelag Gułag

Dementi: Z Wrocławia na Archipelag Gułag
spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – o powojennych dziejach miasta

  • 24 stycznia 2019 (czwartek), godz. 17.00
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl 
    (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kiznym, jednym z założycieli Niezależnej Agencji Fotograficznej Dementi, poświęcone jego fotografiom: wrocławskim z okresu stanu wojennego, oraz fotoreportażom i dokumentom z terenów dawnego Gułagu.

Gułag jest dokumentalnym projektem fotograficznym, który Tomasz Kizny realizował w latach 1986–2003. Wspomina w nim m.in. o Wrocławiu jako mieście, do którego po wojnie przesiedlono wielu byłych więźniów obozów sowieckich i zesłańców. Motywacją do podjęcia tematu było odkrycie przez Tomasza Kiznego zdjęć z Workuty (z lat 1955–1956), które przywieźli ze sobą do Wrocławia byli więźniowie. Kontynuacją Gułagu był projekt Wielki Terror w ZSRR 1937–1938 zrealizowany w latach 2008–2011. Podróżując po obszarze byłego ZSRR Tomasz Kizny fotografował „sowieckie pola śmierci” – miejsca egzekucji i zbiorowe groby. Realizował wywiady wideo z dziećmi rozstrzelanych, prowadził kwerendy w archiwach. Rezultatem tej pracy jest 500–stronicowy album Wielki Terror ZSRR, który ukazał się w 2013 roku po francusku (Editions Noir sur Blanc) i po polsku (Wydawnictwo AGORA) oraz towarzysząca mu wystawa prezentowana w kilku miastach w Polsce, Francji, Szwajcarii i Niemczech.

Na spotkanie z cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 24 stycznia 2019 o godzinie 17.00. Rozmowę z Tomaszem Kiznym poprowadzi dr Mateusz Palka.


„Czas imperium” – prezentacja projektu GUŁAG Tomasza Kiznego, zakończonego albumem, który ukazał się w siedmiu językach.

o autorze:
Tomasz Kizny – fotograf i dziennikarz, jeden z założycieli Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi”, w której działał w latach 1982–1991. Agencja powstała we Wrocławiu w 1982 roku, a do 1989 była jedyną niezależną agencją fotograficzną w Polsce. Jej członkowie dokumentowali wydarzenia stanu wojennego, strajki, demonstracje, happeningi, aksamitną rewolucję w Czechosłowacji, krwawą w Rumunii, upadek komunizmu w ZSRR. To dzięki agencji świat obiegły zarejestrowane obrazy m.in. ciężarówki ZOMO, która przejechała nad demonstrantem Jarosławem Hykiem na placu Czerwonym we Wrocławiu w sierpniu 1982 roku. Fotografie agencji publikowane były na łamach: „The New York Times”, paryskiego „Kontaktu”, londyńskiego „Dziennika Polskiego”, „Tages Zeitung”, „The Guardian”, „Paris Match”. Tomasz Kizny był ponadto w latach 1991–1999 współpracownikiem kwartalnika „Karta”, a także reporterem w „Magazynie Gazety Wyborczej” (1993–2002). Jest autorem książek albumowych Gułag (2003) oraz Wielki Terror 1937–1938 (2013).

prowadzący:
dr Mateusz Palka – doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii, kulturoznawca, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce, fotograf. Współautor wystawy stałej „Misja: Polska” poświęconej życiu i działalności Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego. Kurator i współautor wystaw fotograficznych, biograficznych i muzealnych. Współscenarzysta komiksów Kurier z Warszawy (2014) i Wojna w eterze (2018) oraz współautor książki Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana (2014). Członek ZPAF-u. Pracuje w Gabinetach Świadków Historii Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.Pracuje w Gabinetach Świadków Historii w Muzeum Pana Tadeusza ZNiO. Stały współpracownik pisma artystycznego „Format”.

>>O cyklu Misja: Polska. Misja: Wrocław – spotkania o powojennych dziejach miasta:

Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.

źródło: Demonstracja we Wrocławiu, 1 maja 1988 roku, na pierwszym planie Paweł Kasprzak, fot. Tomasz Kizny.