Dla Ciebie Polsko – pokaz filmowy

dla ciebie polsko
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 12 marca (wtorek) godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet online 

Zapraszamy na projekcję dramatu wojennego pt. Dla Ciebie Polsko, opowiadającego o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy zakochanych Hanki i Franka. Pokaz odbędzie się w ramach nowego cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej.

Niemy dramat wojenny opowiada o wydarzeniach wiosny 1919 roku. Na tle toczącej się wojny polsko-rosyjskiej przedstawione są losy Franka i Hanki. Franek zostaje powołany do wojska, w tym czasie Hanka próbując być blisko niego pomaga w szpitalu polowym, a następnie przebierając się za mężczyznę i w mundur dostaje się do wyzwolonego od bolszewików Wilna. Oboje spotykają się w końcu przy Ostrej Bramie. Film kończy się dokumentalną relacją z uroczystości włączenia Wilna do Polski. Zdjęcia robiono jeszcze w czasie trwania wojny, a w kinach wyświetlano go od czerwca 1920 roku. Ocalała połowa materiału filmowego, który w rekonstrukcji cyfrowej uzupełniono o dodatkowe plansze wyjaśniające luki fabularne. Fabuła jest spójna i film na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć poważniejszych braków jeśli chodzi o kluczowe sceny.

Scenariusz: Marian Józefowicz
Reżyseria: Antoni Bednarczyk
W rolach głównych: Jadwiga Doliwa i Henryk Rydzewski
Premiera: 25.06.1920

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi  Joanna Flisek.

prowadzenie:

Joanna Flisek – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.