Dodek na froncie – pokaz filmowy

Dodek na froncie
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej

  • 19 lutego 2019 (wtorek), godz. 17.00
  • wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
  • >>kup bilet online 

Zapraszamy na projekcję komedii Dodek na froncie z Adolfem Dymszą w roli głównej. Dodek Wędzonka jest żołnierzem armii austriackiej. W wyniku zbiegu okoliczności zostaje wzięty za rosyjskiego oficera. Pokaz odbędzie się w ramach nowego cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej.

Komedia z Adolfem Dymszą w roli głównej. Dodek Wędzonka jest żołnierzem armii austriackiej, który niechętnie bierze udział w walkach na froncie I wojny światowej i czeka na przeniesienie do Legionów Polskich. W wyniku zbiegu okoliczności przechodzi linię frontu i zostaje wzięty za rosyjskiego oficera. Dostaje się do oddziału, który stacjonuje w majątku jego dotychczasowego dowódcy. Udając Rosjanina stara się o względy pokojówki Zuzi oraz opiekuje się pozostającą w dworku żoną porucznika Majewskiego. Tymczasem miejscowość odwiedza wielki książę, a Dodek wkrada się w jego łaski. Po przypadkowym zdemaskowaniu jego prawdziwej tożsamości Dodek w stroju cyganki dokonuje aresztowania całego sztabu rosyjskiego a porucznik Majewski już na czele oddziału legionistów polskich przybywa Wędzonce na odsiecz. Teksty piosenek do filmu pisał między innymi Julian Tuwim.

Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Błażej Wiśniowski.

Dodek na froncie
Scenariusz: Napoleon Sądek (teksty piosenek: Julian Tuwim i Emanuel Schlechter)
Reżyseria: Michał Waszyński, Zdjęcia: Albert Wywerka
Muzyka: Henryk Wars i Władysław Dan 
Dekoracje: Jacek Rotmil i Stefan Norris
Wykonawcy: Adolf Dymsza (Dodek Wędzonka), Józef Orwid (płk armii rosyjskiej), Mieczysława Ćwiklińska (jego żona), Władysław Grabowski (Wielki Książę), Michał Znicz (porucznik Duszkin) Helena Grossówna (pokojówka Zuzia), Stefan Hnydziński (ordynans), Chór Dana i chór cygański Siemionowa
Produkcja: Rex-Film, 2400 m
Premiera: 24.01.1936.

prowadzenie:
Błażej Wiśniowski – pracownik Muzeum Pana Tadeusz Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.

>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.

Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 20172022.