Dolnośląski Festiwal Nauki w Ossolineum

• 2126 września 2018
  • Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37
    Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6
  • zajęcia dla grup zorganizowanych; wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: edukacja@ossolineum.pl, przyjmowane od 3 do 14 września 2018 (lub do wyczerpania miejsc)

Pod koniec września Zakład Narodowy im. Ossolińskich zaprasza na zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, które w tym roku odbywają się w dwóch lokalizacjach: w głównej siedzibie Ossolineum przy ul. Szewskiej oraz w Muzeum Pana Tadeusza na wrocławskim rynku.

Młodzież szkolną w grupach zorganizowanych zapraszamy do Ossolineum (ul. Szewska 37) i Muzeum Pana Tadeusza (Rynek 6) na zajęcia w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, podczas których opowiemy, jak pisarki, patriotki i emancypantki, takie jak Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska i Maria Rodziewiczówna na przełomie XIX i XX w. piórem walczyły o niepodległość, przybliżymy trudną historię XX wieku i przeniesiemy się w realia epoki walki o wolność podczas drugiej wojny światowej, poznamy historię epidemii ospy, która nawiedziła Wrocław w latach 60. XX wieku, a także obejrzymy polskie wersje plakatów do amerykańskich filmów takich jak E.T, Odyseja kosmiczna czy Gwiezdne wojny, które znajdują się w zbiorach Ossolineum.

PROGRAM:

Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

• 21 września 2018 (piątek), godz. 10.00
    Polska, ale jaka? O tym, jak zmieniały się granice Polski

Wśród starych map znajdujących się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich są i te pokazujące Polskę na przestrzeni dziejów. Kiedyś Polska była podzielona na dzielnice, bez dostępu do morza, sięgała od morza do morza, obejmowała ogromne połacie Europy albo w ogóle jej nie było. Wykład o zmieniających się granicach zilustrowany zostanie starymi mapami, z których można odczytać wiele interesujących historii.

prowadzenie: Piotr Galik
zapisy w terminie 314 września: edukacja@ossolineum.pl

• 21 września 2018 (piątek), godz. 12.00
    „Ze skarbów Ossolineum”: Witamy się bez podawania rąk. Epidemia ospy prawdziwej we Wrocławiu w 1963 r.

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znajdują się dokumenty i zdjęcia dotyczące ważnych wydarzeń w historii i codziennego życia zwykłych ludzi. Epidemia ospy we Wrocławiu dotknęła właśnie zwykłych ludzi i zapisała się w oficjalnej historii miasta, a tym samym również w Dokumentach Życia Społecznego Ossolineum.

prowadzenie: dr Małgorzata Skotnicka-Palka

• 24 września 2018 (wtorek), godz. 10.00
    „Ze skarbów Ossolineum”: Gwiezdne wojny i nie tylko. O polskich plakatach do amerykańskich filmów

Gdzieś w dalekim Hollywood kręcono filmy, które oglądał świat, a w Polsce artyści tworzyli do nich plakaty, które także obiegały kulę ziemską. Plakaty do Gwiezdnych wojen, E.T., Obcego czy Odysei kosmicznej autorstwa polskich artystów znajdują się w zbiorach Ossolineum i będzie je można obejrzeć podczas zajęć.

Plakat to ta dziedzina sztuki użytkowej, która przydaje się w codziennym życiu już najmłodszym uczniom, dlatego elementem warsztatów będzie przygotowanie własnego plakatu.

prowadzenie: dr Liliana Nawrot-Łakomiec

• 24 września 2018 (wtorek), godz. 12.00
    „Ze skarbów Ossolineum”: Pisarki, patriotki, emancypantki. Jak kobiety na przełomie XIX i XX wieku piórem walczyły o niepodległość

W zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znajdują się rękopisy, listy i publikacje wybitnych pisarek: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Marii Rodziewiczówny i wielu innych kobiet, które na przełomie wieków włączyły się w walkę o wyzwolenie. Czym była dla nich wolność i czy chodziło tylko o Polskę? Jakie metody działania wybrały i co z tego wynikło?

Wykład o ich życiu, twórczości i działalności uzupełni prezentacja przygotowana na podstawie zbiorów ZNiO, a oryginalne rękopisy w gablotach dopełnią opowieści.

prowadzenie: Hanna Kulesza
zapisy w terminie 3-14 września: edukacja@ossolineum.pl

Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

• 25 i 26 września 2018 (wtorek–środa), godz. 10.00 i 12.00
    „Polaków drogi do wolności”. Escape room i inne zagadki

Droga do wolności wiodąca przez trudną historię XX wieku zilustrowana zostanie ekspozycją w Muzeum Pana Tadeusza, ekspozycją interaktywną i wymagająca działania. Elementem zajęć będzie escape room, który pomoże uczniom przenieść się w realia epoki i walki o wolność.

prowadzenie: Monika Nowak, dr Grzegorz Polak
miejsce: Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

* * * *
Więcej informacji: XXI Dolnośląskim Festiwalu Nauki.