Dylan i Cohen

David Boucher „Dylan i Cohen. Poeci rocka”, tłum. Jerzy Łoziński, Wydawnictwo Niebieska Studnia 2016

W dwunastym odcinku podcastu W księgarni polecamy książkę kontrowersyjną, która w oryginale ukazała się w 2004, a w Polsce dopiero w 2016 roku. To Dylan i Cohen. Poeci rocka w przekładzie Jerzego Łozińskiego (Wydawnictwo Niebieska Studnia). W czasie pomiędzy tymi dwoma wydaniami Bob Dylan zdążył nagrać jedenaście albumów i otrzymać Literacką Nagrodę Nobla. 

Kilka słów o autorze:

David Boucher jest profesorem Wyższej Szkoły Studiów Europejskich na uniwersytecie w Cardiff oraz dyrektorem tamtejszego British Idealism Centre i adiunktem na wydziale stosunków międzynarodowych na australijskim uniwersytecie Sunshine Coast. W kręgu jego zainteresowań znajdują się współczesne teorie polityczne, teoria stosunków międzynarodowych, prawa człowieka, brytyjski idealizm, socjologia oraz kultura popularna. Boucher jest autorem wielu książek, artykułów i publikacji naukowych z zakresu polityki, filozofii, stosunków międzynarodowych. 

O tłumaczu:

Jerzy Łoziński urodził się w 1947 roku, jest tłumaczem języka angielskiego, doktorem filozofii, pracownikiem Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistą z zakresu filozofii XIX i XX wieku. Napisał pracę doktorską pt. Filozofia Edmunda Husserla. Przełożył między innymi: Władcę Pierścieni Tolkiena, Djunę Franka Herberta, kryminały Arthura Conan Doyle’a czy Boga rzeczy małych Arundhati Roy.

Bohaterowie:

Bob Dylan – muzyk, kompozytor, autor tekstów, poeta, laureat Literackiej Nagrody Nobla z 2016 roku. Tworzy różnorodną muzykę opartą na wielu gatunkach. Gra na gitarze akustycznej, elektrycznej, pianinie, harmonijce. Pisze utwory odpowiadające na wydarzenia społeczne czy polityczne, od lat 60. XX wieku nagrał dziesiątki płyt. Debiutował jako piosenkarz w 1962 roku albumem Bob Dylan w Columbia Records. 

Leonard Cohenurodził się w 1934 roku, zmarł w 2016 – był poetą, prozaikiem i piosenkarzem. W 1956 opublikował pierwszy tomik poezji Let Us Compare Mythologies. W latach 60. XX wieku wydał powieści The Favorite Game” oraz Beautiful Losers. W 1967 roku nagrał debiutancką płytę Songs of Leonard Cohen. W latach 80. stał się popularny w Polsce, dzięki przekładom Macieja Zembatego. Odwiedził Polskę w 1985 i 2008 roku.


Skoro Bob Dylan dostał literacką Nagrodę Nobla, musiał być poetą – ale czy lepszy z niego poeta, czy muzyk? Czy gdyby Cohen nie był dobrym poetą, zostałby tak znanym piosenkarzem? Na pewno dwóch bardów łączy talent do słowa i do muzyki. Książki takie jak opracowanie Bouchera powstają po to, by pokazać wieloznaczność słowa „piosenka”, podkreślić jej wartość jako tekstu, przedstawić i docenić prace autorów tekstów do utworów muzycznych.

Publikacja wydawnictwa Niebieska Studnia przedstawia sylwetki obu muzyków, dotyka tematów i wartości poruszanych przez nich w swoich utworach, polityki, Holokaustu, wojny, religii, miłości, wolności, tolerancji, rasizmu. Książka składa się z dziewięciu rozdziałów, każdy rozdział rozpoczyna się od krótkiego cytatu. Do tego prawie pół tysiąca przypisów oraz indeks terminów, tytułów piosenek, imion i nazwisk. Książka Davida Bouchera zawiera też wiele czarno-białych fotografii z festiwali, przedruków okładek, plakatów promujących poezję muzyków, ulotek, zdjęć prywatnych obu artystów. 

Boucher zamieszcza właściwie tylko najważniejsze fakty z biografii Cohena, która z pewnością ma potencjał filmowy. Istotne są też inspiracje beatnikami i poezją Federico Garcii Lorki, szkoda, że tak pokrótce potraktowane. Założenie prawdopodobnie od początku nie obejmowało analizy choćby żydowskiego pochodzenia Cohena i jego późniejszej fascynacji buddyzmem (Cohena wyświęcono na buddyjskiego mnicha) ani okresów fascynacji scjentologią. 

Jeśli chodzi o Boba Dylana, czyli żywą legendę i autora licznych protest songów, komisja Noblowska postanowiła nagrodzić go za wkład w rozwój i zmianę definicji piosenki, dzięki któremu znalazła się ona bliżej rozumienia antycznego. David Boucher lepiej się na historii amerykańskiej sceny muzycznej lat 60. ubiegłego wieku i o niej, oraz o początkach kariery Dylana pisze najwięcej, łącznie z anegdotami, plotkami i historiami o rodzajach i ilości narkotyków spożywanych przez Dylana. 


Więcej podcastów