#muzealniaki: międzynarodowa konferencja wyszehradzka

  • 27–29 września 2018 

Podsumowanie

konferencja #muzealniaki wyszehradzka

Zorganizowana we wrześniu 2018 roku przez Muzeum Pana Tadeusza trzydniowa konferencja dała środowiskom edukatorów muzealnych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier możliwość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk w pracy z dzieckiem w wieku do 3 lat oraz jego rodzicem. Uczestnicy konferencji słuchali prezentacji, brali udział w warsztatach, dyskutowali i dzielili się doświadczeniami.

Dziecko, które nie ma skończonych 3 lat, jest w instytucji kultury gościem nieoczywistym. Muzea i galerie sztuki dostrzegają co prawda oczekiwania rodziców i chcą być odpowiednio przygotowane na przyjęcie najmłodszych zwiedzających, nadal do pokonania pozostaje jednak jeszcze szereg barier psychologicznych i infrastrukturalnych, aby dobrze tak postawione zadanie zrealizować. Przez trzy dni obrad uczestnicy wrocławskiej konferencji zastanawiali się nad tym, w jaki sposób przystosować przestrzeń muzealną i ofertę muzeum do potrzeb małego dziecka. Analizowano ten problem z perspektywy rozwoju dziecka, uwzględniając też kwestie marketingowe, wymagania rodziców oraz obawy muzealników.

Postrzeganie przez małe dziecko miejsc, w których prezentowana jest sztuka, oraz możliwości rozwojowe z takiego spotkania wynikające były tematami prezentacji ekspertów – przede wszystkim pedagogów i psychologów. Jednocześnie edukatorzy muzealni zaprezentowali katalog zajęć, które odbywają się w muzeach dla najmłodszych dzieci i stymulują rozwój niemowląt. Wśród dobrych przykładów omówiono choćby zajęcia ogólnorozwojowe w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, zajęcia ruchowe w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz zajęcia sensoryczne w Bramie Poznania. Dobitnie wybrzmiał też głos przedstawicieli muzeów, które z założenia nie zakładają obecności najmłodszych widzów.

Podczas konferencji poruszono również kwestie związane z promocją poszczególnych instytucji oraz zastanawiano się, jak najefektywniej zachęcić do odwiedzania muzeum lub galerii sztuki rodzica z dzieckiem. Ciekawa okazała się choćby dyskusja analizująca narzędzia marketingowe. Swoimi doświadczeniami podzielili się także przedstawiciele instytucji kultury o innym niż muzea charakterze: np. Wrocławskiego Teatru Lalek, Festiwalu Literatury dla Dzieci czy Wydawnictwa Hokus–Pokus. Niezależni specjaliści z dziedziny marketingu podpowiadali muzealnikom, jak sprawić, by muzea czy galerie sztuki mogły stać się w powszechnej świadomości atrakcyjnym miejscem rodzinnych wycieczek.

Muzealnicy poznali również wrażenia rodziców aktywnie korzystających z oferty kulturalnej miasta. Na konferencji wystąpili między innymi rodzice pracujący w muzeach i galeriach sztuki: Katarzyna Roj z Galerii Dizajn BWA Wrocław oraz Krzysztof Dobrowolski z Centrum Sztuki WRO oraz rodzice blogerzy: Agnieszka i Jakub Wańczykowie (edki.pl) i Klaudia Derebecka (sisandkids.pl), którzy zwrócili uwagę choćby na to, w jaki sposób pracownicy muzeów i galerii powinni postrzegać swoich najmłodszych gości i ich rodziców, by zachęcić ich do uczestnictwa w kulturze, oraz w jaki sposób nawiązywać z nimi trwałe relacje. Z opiniami rodziców zestawione zostały dobre praktyki współpracy pomiędzy rodzicami i instytucjami, między innymi w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowym w Krakowie czy w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Ciekawy okazał się również punkt widzenia kuratorek wystaw dla dzieci Ewy Solorz (wystawa Wszystko widzę jako sztukę w Zachęcie) i Magdaleny Kreis (wystawa Sygnały. Interaktywny Plac Zabaw w Centrum Sztuki WRO), ale także przedstawicieli dyrekcji: Piotra Górajca z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Tadeusza Kołacza z Muzeum Powozów Galowice (muzeum prywatnego) oraz Radomira Komsty z Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.

Szczególnie cenne było spojrzenie na to, jak dzieci uczestniczą w życiu muzealnym w innych krajach. Wspaniałym przykładem okazało się być Muzeum Regionalne i Galeria w Jičínie, które proponuje zwiedzanie w formie gry. Słowacki punkt widzenia zaprezentowali przedstawiciele Muzeum w Kežmarku mieszczącego się w zamku, który jest częstym celem rodzinnych wycieczek. Muzeum Literatury im. Petőfiego w Budapeszcie ofertę dla najmłodszych realizuje z kolei w działającym w jego strukturach muzeum dzieci Mese Múzeum.

Niezwykle ważny był trzeci dzień konferencji, podczas którego przedstawiciele wrocławskich muzeów i galerii zaangażowanych w kampanię społeczną #muzealniaki przygotowali specjalne zajęcia dla rodziców. Dzieci raczkowały po salach Muzeum Pana Tadeusza, miały zajęcia sensoryczne w ossolińskim Refektarzu i ruchowe w Pawilonie Czterech Kopuł. Odbyły się także dwa spacery o charakterze rodzinnym. Pierwszy „Cyjanospacer” w przestrzeni miejskiej, skoncentrowany wokół koncepcji rzeźby plenerowej, zorganizowany przez Centrum Sztuki WRO. Drugi – organizowany przez Fundację Art Transparent jako Baby Art Walk! w Muzeum Współczesnym Wrocław na wystawie TIFF Festival. Ponieważ nie wszystkie budynki muzeów i galerii są dostępne dla wózków, w Centrum Historii Zajezdnia rodzice skorzystali z porad doradcy noszenia w chuście.

Konferencja Wyszehradzka #muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych! Dzieci od 0 do 3 lat w muzeum była zatem możliwością podsumowania dobrych praktyk oraz połączenia sił różnych muzeów we współpracy z nieoczywistymI, ale oczekiwanymi partnerami – rodzicami najmłodszych dzieci.

Kampania społeczna #muzealniaki uświadamia zarówno rodzicom, jak i muzealnikom, że warto zmieniać instytucje, ale też uczyć rodziców, jak mają się ze swoimi dziećmi poruszać i zachowywać na wystawach. Podczas konferencji zapadła decyzja o rozszerzeniu dolnośląskiej kampanii społecznej #muzealniaki na całą Polskę.


Jak sprawić, by muzeum nie było tylko dla dużych?

  • Zaproście rodziców z dziećmi. Muzeum lub galeria sztuki nie są oczywistym celem wspólnych spacerów, nie wszyscy rodzice wiedzą, że mogą wraz z dzieckiem korzystać, bywać i oglądać.
  • Bądźcie otwarci na indywidualne oraz szczególne potrzeby małego odbiorcy z uwzględnieniem specyfiki zbiorów i instytucji.
  • Informujcie w sposób czytelny o zasadach, ale także o ograniczeniach panujących w muzeum lub galerii sztuki.
  • Dawajcie rodzicom rady, które pomogą w sposób wartościowy dla wszystkich członków rodziny oglądać ekspozycję.
  • Umieśćcie w widocznym miejscu informacje o akcji #muzealniaki.


O konferencji 

Wyszehradzka konferencja dla muzealników organizowana przez Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich ma stworzyć możliwość wymiany doświadczeń i inspiracji w pracy z nieoczywistym gościem muzeum czy galerii sztuki – dzieckiem w wieku do 3 lat oraz jego rodzicem.

Wielu rodziców, planując weekendowe atrakcje dla swoich pociech, staje przed dylematem: czy dzieci w muzeum nie będą się nudzić? Czy przypadkiem nie zniszczą eksponatów lub nie zakłócą wizyty innym zwiedzającym? Czy z niemowlakiem można w ogóle przyjść do muzeum czy galerii sztuki? Co maluchy zyskają na wizycie w takiej placówce? Czy znajdzie się tam miejsce, by dziecko przewinąć lub nakarmić? W końcu: czy trzeba się do wizyty wcześniej przygotować? Celem akcji #muzealniaki, którą zainicjowało Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, jest udowodnienie, że wizyta w muzeum czy galerii sztuki może być dla rodziców z dziećmi niezwykle interesującą przygodą. Instytucja kultury często okazuje się miejscem pozytywnie wpływającym na percepcję i rozwój dzieci, ale jest też wciąż – z jednej strony dla osób, które tworzą program instytucji, a z drugiej dla rodziców – miejscem do tego celu nieoczywistym.

Zdaniem organizatorów akcja #muzealniaki ma potencjał, aby wejść z poziomu regionalnego na krajowy i międzynarodowy. Przyczynkiem do tego ma stać się właśnie konferencja, na którą zapraszamy gości z Polski i pozostałych krajów grupy V4 (Czechy, Słowacja, Węgry). Celem spotkania będzie wspólna analiza oferty kulturalnej dostępnej dla najmłodszych i ich rodziców w każdym z krajów oraz debata, jak w tym kontekście zlikwidować bariery i wzajemną nieufność, które są zarówno po stronie widza, jak i muzealnika.

Udział w konferencji jest bezpłatny.


Program

27 września 2018
godz. 10.00–18.30

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6

10.00–14.00 | Sesja I | Z perspektywy rozwoju dziecka, prowadzenie: dr Monika Bronowicka

10.00 | rozpoczęcie konferencji

10.30 | Ekspercki panel dyskusyjny

10.40 | Wpływ muzeów na dzieci i rodziców (rodziny) – Alena Belková, Múzeum v Kežmarku

10.50 | Muzeum jako przyjaciel przedszkoli – jak nauczyciele przedszkolni korzystają z muzeów? – Hajnal Kassai, Ministerstwo Zasobów Ludzkich, Węgry

11.10 | Jak muzeum wpływa na rozwój małego dziecka? – Joanna Gala, pedagog, kulturalne przedszkole Mali Zdobywcy

11.30 |Tylko dla dorosłych? Muzea i wystawy, które nie są przeznaczone dla dzieci – Tomasz Michaldo, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

11.50 | dyskusja

12.30 | Muzea i galerie sztuki jako instytucje wspierające rozwój dziecka i kształtujące jego więź z rodzicem – zgłoszone wystąpienia, prowadzenie: Monika Nowak

12.30 | Czego dzieci i ich rodzice potrzebują od muzeum – Ivana Kocichová, Národní Muzeum, Praga

12.40 | Muzeum w Kežmarku i jego działania dla dzieci i rodziców – Barbora Thomayouvá, Múzeum v Kežmarku

12.50 | Sensualne poruszenie, jak maluchy zainteresować sztuką współczesną – Agata Iżykowska- Uszczyk, Pawilon Czterech Kopuł, oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu

13.00 | dyskusja

13.20 | Swobodny czy zorganizowany? – o poszukiwaniu złotego środka przy tworzeniu wartościowego programu dla najmłodszych i ich opiekunów – Zofia Zaccaria, Anna Zajda, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

13.30 | Muzeum militarne. Co wyznacza granicę przestrzeni „zakazanej” dla dzieci? – Tatiana Baczyńska, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

13.40 | Sztuka patrzenia, sztuka pokazywania” – O trudnościach, blokadach i niewątpliwych zaletach wprowadzania dzieci w wieku 0-2 w świat sztuki współczesnej – Barbara Przerwa, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

13.50 | Sensoryczne szaleństwo, czyli o dzieciach i rodzicach w instytucji kultury – Anna Pikuła, Dorota Piwowarczyk, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

14.00 | dyskusja

14.20 | przerwa obiadowa

15.2018.00 | Sesja II | Z perspektywy marketingu

15.20 | Muzeum – rodzice. Jak promować ofertę dla najmłodszych? – panel dyskusyjny z udziałem: Magdaleny Kostyszyn (blog Venila Kostis, agencja PR be frank), Sylwii Gorzak (Wrocławski Teatr Lalek), dr Moniki Hajdas (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Marty Lipczyńskiej-Gil (wydawnictwo Hokus-Pokus), Łukasza Dębskiego (Festiwal Literatury dla Dzieci);
prowadzenie: dr Marcin Hamkało (Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich)

16.30 | przerwa kawowa

17.00 | Oferta muzealna jako „produkt” dla małych dzieci? O skutecznej promocji instytucji kultury – wystąpienia zgłoszone, prowadzenie Alicja Kliber

17.00 | #muzealniaki, czy muzeum to miejsce dla niemowlaka? – dr Monika Bronowicka, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

17.10 | Promocja akcji #muzealniaki jako kampanii społecznej skierowanej do rodziców – Agnieszka Śrutwa, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

17.20 | Rodzina, rodzic i dziecko jako odbiorcy komunikacji marketingowej muzeum – dr Joanna Macalik, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

17.30 | Mądra oferta. Mądry komunikat – przykłady skutecznego komunikowania się pracowników instytucji kultury z opiekunami dzieci do 3. roku życia – Anna Tuderek, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

17.40 | dyskusja

18.00 | bankiet

28 września 2018
godz. 10.00–18.30

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6

9.00 | Kampania społeczna #muzealniaki – spotkanie organizacyjne dotyczące rozszerzenia akcji

10.00–14.00 | Sesja III | Z perspektywy rodzica

10.00 | ekspercki panel dyskusyjny z udziałem rodziców, prowadzenie Aldona Mikucka

10.00 | „Strach się bać” i „nie patrz na to”. O granicach doświadczenia i barierach u dorosłych – Krzysztof Dobrowolski, Centrum Sztuki WRO

10.20 | Pierwsza wizyta w muzeum. Kiedy i dokąd? – Agnieszka Wańczyk, Jakub Wańczyk, edki blog

10.40 | Jak dzieci ratują świat. Projektowanie uniwersalne dla instytucji kultury – Katarzyna Roj, Galeria Dizajn BWA Wrocław

11.00 | #muzealniaki z punktu widzenia rodzica – Klaudia Derebecka, Sis&kids blog

11.20 | dyskusja panelowa z udziałem rodziców

12.00 | przerwa kawowa

12.30 | Rodzic w muzeum – zgłoszone wystąpienia, prowadzenie Maria Marszałek

12.30 | Muzealni debiutanci – okiem edukatora – Katarzyna Maziarz, Muzeum Narodowe w Krakowie

12.40 | Muzealni debiutanci – okiem rodzica – Maria Masternak, Muzeum Narodowe w Krakowie

12.50 | Rodzice z dziećmi w Centrum Historii Zajezdnia. Atrakcje, ułatwienia, innowacje – Ewa Woźniak–Wawrzyniak, Centrum Historii Zajezdnia

13.00 | Muzeum dla maluchów – bawić, wspierać, budować więzi – Karolina Jusińska, Muzeum Warszawy

13.10 | dyskusja

13.30 | przerwa obiadowa

14.30–18.30 | Sesja IV | Z perspektywy muzeum

14.30 | Czy muzea są dla najmłodszych dzieci? – panel dyskusyjny z udziałem Ewy Solarz (kuratorki wystawy dla dzieci „Wszystko widzę, jako sztukę” w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki), Magdaleny Kreis (Centrum Sztuki WRO), Piotra Górajca (Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Forum Edukatorów Muzealnych), Radomira Komsty (Dział Obsługi Widowni, Muzeum Pana Tadeusza), Tadeusza Kołacza (fundator Muzeum Powozów Galowice) prowadzenie Magdalena Musiał

15.30 | przerwa kawowa

16.00 | Programy muzealne dla najmłodszych dzieci w kontekście uniwersyteckiego wykształcenia edukatorów muzealnych – dr Petra Šobáňová, Palacký University Olomouc

16.20 | Muzea dla dzieci od 0 do 3 lat – zgłoszone wystąpienia, prowadzenie dr Grzegorz Polak

16.20 | Dzieci w pałacu – płaszczyzna porozumienia – Anna Kádár, Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapest

16.30 | Muzeum Gry a dzieci do trzeciego roku w Muzeum Gry – Michal Babík, Regionální muzeum a galerie v Jičíně

16.40 | Trzylatek w muzeum – okiem opiekuna wystaw – Magdalena Felis, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

16.50 | dyskusja

17.00 | Muzealne atrakcje dla dzieci – przegląd rozwiązań z Polski i Europy – Barbara Banasik, dr Maria Szymańska-Ilnata, Muzeum Azji i Pacyfiku

17.10 | Niedziela w muzeum – eksponaty od podszewki – Dorota Raczkowska, Muzeum Miasta Malborka

17.20 | „Piknik z Bajtlem”, najmłodsi w muzeum – Monika Czernik–Czublun, Muzeum Śląskie w Katowicach

17.30 | O tym, jak dzieci do Ossolineum weszły – Aldona Mikucka, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

17.40 | Czym skorupka za młodu nasiąknie.... czyli o tym, jak sprawić, aby w muzeum było fajnie – Edyta Leszczyńska, Mariola Słocka, Maria Wasilewska, Centrum Poznawcze Hali Stulecia

17.50 | Wykorzystanie rozwoju aktywności ruchowej do zapobiegania trudności w uczeniu się w przestrzeni muzeum – Aranyi Fruzsina, Deri Museum

18.00 | Wizyta w Pałacu w Rogalinie – Danuta Horoszko, Muzeum Narodowe w Poznaniu Oddział w Rogalinie

18.10 | dyskusja

29 września 2018
godz. 10.00–14.30

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6

Wydarzenia towarzyszące dla rodziców ze studyjnym udziałem muzealników
zapisy od 3 września 2018


10.00 | Brzdąc w refektarzu – zajęcia dla najmłodszych dzieci z elementami sensoplastyki
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl (od 3 września 2018)

Zapraszamy na wizytę w dawnym klasztornym refektarzu, który dzisiaj jest jedną z reprezentacyjnych sal Ossolineum i na którego sklepieniu można podziwiać malowidła zachowane z czasów klasztornych. W czasie spotkania rodzice dowiedzą się nieco więcej o tym niezwykłym miejscu, a dzieci będą mogły się ubrudzić, bawiąc w młodych malarzy fresków.

10.00 | Kołysanie i tuptanie – rodzinny spacer szlakiem tajemnic Hali Stulecia
Centrum Poznawcze Hali Stulecia, ul. Wystawowa 1

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przez formularz rezerwacji na stronie www.centrumpoznawcze.pl, zakładka „PROJEKTY I EDUKACJA” (od 3 września 2018)

Hala Stulecia ma swoją niezwykłą historię i mnóstwo zakamarków, do których poznania zapraszamy specjalnym szlakiem, przygotowanym dla najmłodszych: niesionych, wiezionych lub tuptających za rękę z mamą czy tatą. Spacer zawiera elementy dedykowane dla najmłodszych odbiorców, którzy będą mogli poznać Halę Stulecia na własny sposób.

11.00 | Pan Tadeusz” bez dolnej granicy wieku – interaktywne spotkanie z poematem Adama Mickiewicza
Rynek 6, przed wejściem do Muzeum Pana Tadeusza

  • wstęp wolny

Muzealny próg bywa barierą (nie tylko fizyczną) dla rodziców z malutkimi dziećmi. Podczas wydarzenia zwrócimy uwagę spacerujących po wrocławskim Rynku na muzeum w Kamienicy pod Złotym Słońcem.
Przeczytamy dzieciom fragmenty Pana Tadeusza, obejrzymy ilustracje do epopei powstałe na przestrzeni wieków i sprawdzimy, czy utwór nadaje się już „od kołyski”.

11.30 | Brzdąc w muzeum – zajęcia dla niemowląt w przestrzeni muzealnej
Muzeum Pana Tadeusza, Rynek 6

  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@ossolineum.pl (od 3 września 2018)

Niemowlę wśród wielkiej sztuki, dziecko raczkujące po muzealnym parkiecie albo śpiące w otoczeniu pięknych obrazów. Brzdąc w muzeum to zajęcia, które pozwalają doświadczać kultury wspólnie – rodzicom i ich bardzo malutkim dzieciom.

12.00 | Kreatywne mamy, kreatywne babcie! – zajęcia dla rodziców i opiekunów, podczas których dzieci spędzają czas na muzealnym placu zabaw
Muzeum Poczty i Telekomunikacji, ul. Zygmunta Krasińskiego 1

  • spotkanie odwołane

Lubicie haftować, szydełkować lub tworzyć ekologiczne gadżety? Chcielibyście spędzić kreatywnie czas w muzeum z małym dzieckiem? Zapraszamy na wyjątkowe międzypokoleniowe warsztaty artystyczne, prowadzone przez kreatywne seniorki. Będziemy szyć, malować i tworzyć artystyczne kompozycje decoupage. W tym czasie dzieci będą spędzać wesoło czas na muzealnym placu zabaw.

12.00 | Chustospotkanie – praktyczne zajęcia na temat noszenia dzieci także w muzeum
Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska 184

  • wstęp wolny

Spotkanie przyszłych i obecnych rodziców, luźne chustopogadanki na temat bezpiecznego noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich, pomoc doradcy przy wiązaniach, pokaz klasycznego wiązania dla dzieci od urodzenia.

12.00 | Baby Art Walk! z Fundacją Art Transparent – spotkanie ze sztuką dla rodziców i dzieci –oprowadzanie kuratorskie po wystawie TIFF Festival we współpracy z Muzeum Współczesnym
Muzeum Współczesne Wrocław, pl. Strzegomski 2a

  • wstęp wolny

BAW! Baby Art Walk to wspólne spacery i odwiedziny we wrocławskich instytucjach kultury, galeriach, muzeach oraz spotkania z artystami lub oprowadzania kuratorskie po aktualnych wystawach. Fundacja Art Transparent zaprasza wszystkich rodziców na spotkania ze sztuką, wspólne zwiedzanie wystaw, dyskusje o współczesnych problemach, a czasem po prostu na kawę i rozmowy o wesołym losie rodzica.

12.30 | Cyjanospacer – rodzinny spacer po mieście: z Centrum Sztuki WRO do instalacji Cyjanometr
Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7

  • wstęp wolny

Myślicie czasem o niebieskich migdałach? Dołączcie koniecznie do rodzinnego spaceru, podczas którego będziemy tropić niebieskości na trasie z WRO do Cyjanometru – instalacji w przestrzeni publicznej Wrocławia, inspirowanej XVIII–wiecznym przyrządem do pomiaru odcieni nieba. Dowiemy się kilku ciekawostek o barwie niebieskiej, a także tego, jak działa ta miejska instalacja.

12.30 | Muzealne poruszenie – sztuka dotyku – zajęcia ruchowe dla rodziców i dzieci
Pawilon Czterech Kopuł. Muzeum Sztuki Współczesnej. Oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ul. Wystawowa 1

Ruch i taniec wspierają bliskość rodzica i dziecka, wspólne podziwianie dzieł sztuki także. Natchnieniem do poszukiwania gestu i budowania relacji w ruchu będą rzeźby, ich forma, wielkość, tworzywo. Taniec w muzealnych salach w otoczeniu sztuki współczesnej to prawdziwe „muzealne poruszenie”.

Projekt: „#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” jest finansowany ze srodków Funduszu Wyszehradzkiego. ”#muzealniaki/musekids: Visegrad Conference. Museum not only for adults!” project is financed by the Visegrad Fund.

logo visegrad fund

koordynator/coordinator: 

Monika Bronowicka
monika.bronowicka@ossolineum.pl
+ 48 71 755 06 54

kontakt medialny/media contact:
Agnieszka Śrutwa
agnieszka.srutwa@ossolineum.pl
+48 71 75 50 663 | +48 570 948 333

 

organizator/organizer:

 

 

partnerzy zagraniczni/foreign partners:

Regionální muzeum a galerie v Jičíně,
Múzeum v Kežmarku,
Petőfi Irodalmi Múzeum

                       

Muzeum Pana Tadeusza
Privacy Overview

This website uses cookies so that we can provide you with the best user experience possible. Cookie information is stored in your browser and performs functions such as recognising you when you return to our website and helping our team to understand which sections of the website you find most interesting and useful.