Historia w obrazkach: dokumentalne komiksy o Świadkach Historii

Komiksy dokumentalne to forma narracji, która łączy elementy komiksu i reportażu. Stanowi ona połączenie fabuły z rzeczywistością, spajając fikcję z faktami i wydarzeniami historycznymi. Wykorzystuje ilustracje, aby przedstawić ważne wydarzenia i postaci, a także pokazać czytelnikom, jak wyglądały konkretne miejsca i sytuacje. Może zawierać elementy opowieści, rozmów i dialogów, ale także cytatów i dokumentów.

„Bartoszewski. Komiks dokumentalny” wydany w 2022 roku opowiada o życiu polskiego polityka, historyka, publicysty, więźnia obozu koncentracyjnego i działacza społecznego. Składa się z sześciu rozdziałów, które przedstawiają różne etapy życia Bartoszewskiego, od jego młodości i studiów, przez działalność w konspiracji podczas II wojny światowej, aż po późniejsze lata, gdy stał się ważnym działaczem opozycyjnym i politykiem III RP.

Drugą polecaną przez nas pozycją jest komiks o Tadeuszu Mazowieckim, wydany w Domu Spotkań z Historią w 2020 roku. Publikacja opowiada o życiu i działalności pierwszego niekomunistycznego premiera Polski po II wojnie światowej, a także jednej z kluczowych postaci w walce o wolność i demokrację w Polsce.  Akcja zaczyna się w Płocku, rodzinnym mieście premiera. Widzimy go jako redaktora „Więzi”,, ojca, działacza opozycji demokratycznej.

Ossoliński komiks „Kurier z Warszawy” wydany w 2014 roku to opowieść o polskim Jamesie Bondzie – wojennym emisariuszu państwa podziemnego, który był łącznikiem między okupowaną Warszawą a rządem RP na uchodźstwie. Zdzisław Jeziorański (pseud. Jan Nowak) wielokrotnie uniknął śmierci: w 1939 uciekł z pociągu wiozącego go do obozu jenieckiego (na dworcach wisiały już listy gończe z jego podobizną). W pierwszych latach II wojny światowej zajmował się organizacją wymierzonej w Niemców czarnej propagandy (Akcja „N”),  trzykrotnie przedzierał się przez ogarniętą wojną Europę z Warszawy do Londynu, gdzie rozmawiał m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem. Nad książką pracowali Mariusz Urbanek, Mateusz Palka oraz Bartłomiej Stefanowicz.


Więcej publikacji