Kino Popiół i Diament
Repertuar
Aktualne cykle
- Kino Popiół i Diament (Rynek 6)
wejście przez kawiarnię Popiół i Diament
- wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum
- jedna osoba może odebrać maksymalnie dwie wejściówki
Pierwszy i ostatni raz w kinie
Kiedy pierwszy raz usłyszano brzmienie filmowych dialogów? Czy to pierwszy aktorski duet, czy może ostatnia rola? Kiedy pojawiła się w pełni kolorowa taśma filmowa? Mimo ponad stuletniej historii istnienia kinematografii, w sztuce filmowej wciąż podejmowane są nowe tematy, które wymuszają kolejne pytania i dają zaskakujące odpowiedzi. A kiedy ostatni raz byliśmy w kinie?
Klasyka kina grozy
W każdą środę cofniemy się do początków jednego z najsilniej kształtujących popkulturę gatunków filmowych. Do dziś pobłażliwie traktowanego przez krytykę, mimo kultowego statusu i niezaprzeczalnych artystycznych wartości jego czołowych reprezentantów. Elementy fantastyczne, niejednokrotnie będące fasadą dla niepokoi społecznych, pozwolą na niepowtarzalny wgląd w nastroje kulturowe kolejnych pokoleń. Filmy prezentowane w cyklu „Klasyka kina grozy” od zawsze oferowały nie tylko eskapizm, ale i konfrontację z uniwersalnymi lękami.
Western na zachodzie
Amerykańska preria, poruszające widoki, bohaterowie z krwi i kości oraz skrajne emocje. Dylemat winy i kary zamknięty w schemacie greckiej tragedii. Zaginiony rycerski świat, w którym zasady przetrwania jednostki stawiane były na równi z prawami większości. Tak właśnie budowano cywilizację, przesuwając jej granice ze wschodu na zachód, aż do Pacyfiku. Westerny są kronikami tego, co utraciliśmy lub zniszczyliśmy po drodze.
Repertuar
marzec 2023
-
14 marca (wtorek),
godz. 18.00
cykl „Pierwszy i ostatni raz w kinie”
-
15 marca (środa),
godz. 18.00
cykl „Groza w kinie”
-
16 marca (czwartek),
godz. 18.00
cykl „Kino braci C.”
-
21 marca (wtorek),
godz. 18.00
cykl „Pierwszy i ostatni raz w kinie”
-
22 marca (środa),
godz. 18.00
cykl „Groza w kinie”
-
23 marca (czwartek),
godz. 18.00
cykl „Kino braci C.”
-
28 marca (wtorek),
godz. 18.00
cykl „Adaptacje filmowe”
-
29 marca (środa),
godz. 18.00
cykl „Groza w kinie”
-
30 marca (czwartek),
godz. 18.00
cykl „Kino braci C.”
Minione
2021/2022
Adaptacje filmowe
W każdy wtorek w ramach cyklu „Adaptacje filmowe” sięgniemy do klasyki, zarówno kina, jak i literatury. Pojawią się realizacje dzieł twórców takich jak Vladimir Nabokov, John Steinbeck, Tennessee Williams, Ernest Hemingway, Fracis S. Fitzgerald, Stephen King, Robert Graves i innych.
„Nie wybiera się przecież swojego czasu” – Polska Szkoła Filmowa
„Nie wybiera się przecież swojego czasu. I żaden czas nie dostosuje się do człowieka. To człowiek musi się dostosować. W przeciwnym przypadku ginie”. Ten cytat z „Popiołu i diamentu” Jerzego Andrzejewskiego mógłby służyć za artystyczną dewizę twórców Polskiej Szkoły Filmowej lat 50. i 60. XX wieku. Artyści aktywni w pierwszych dziesięcioleciach po drugiej wojnie światowej, funkcjonujący w niesprzyjającym twórczym swobodom systemie, na przekór okolicznościom tworzyli najwybitniejsze dzieła światowej kinematografii. Rozliczenie z przeszłością przy jednoczesnym zmaganiu z ograniczeniami cenzury wymagało wymyślenia nowego języka artystycznego – wymyślenia filmu na nowo.
Pisarz na ekranie
Co czwartek w kinie Popiół i Diament prezentowaliśmy filmy z cyklu „Pisarz na ekranie”, skupione wokół postaci pisarzy rzeczywistych i fikcyjnych, w równym stopniu zafascynowanych ich pracą twórczą, co życiem prywatnym.
Amerykańskie peryferie
W każdy piątek przenieśliśmy się na „Amerykańskie peryferie”, na których wydarzyć się mogą rzeczy najróżniejsze…
Przyjaźń kobiet
W ramach cyklu „Przyjaźń kobiet” prezentowaliśmy najpiękniejsze kinowe portrety obrazujące różne oblicza relacji między kobietami.
Wychowani na Disneyu
Walt Disney tworzy baśniowe światy z pogranicza filmu i animacji, na których od pokoleń wychowują się kinomani na całym świecie. W każdy wtorek zapraszamy na bardziej i mniej znane, ale zawsze wyjątkowe filmy nagradzane zarówno Oscarami©, jak i Złotymi Malinami. Filmy pamiętane przez dorosłych i odkrywane przez dzieci. Obrazy, które nikogo, niezależnie od wieku, nie pozostawiają obojętnym.
Filmowa podróż po miastach
W każdy piątek w kameralnej atmosferze odbyliśmy podróż po ważnych miastach europejskich, amerykańskich i azjatyckich, takich jak Rzym, Barcelona, Palermo, Paryż, Wiedeń, Berlin, Seattle, Nowy Jork czy Tokio.
O kinie
Od stycznia 2019 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu działa autorskie kino Popiół i Diament: studyjna sala dla niemal pięćdziesięciu widzów, a w niej specjalnie opracowane cykle filmowe.
Kino Popiół i Diament znajduje się w pięknej Kamienicy pod Złotym Słońcem (Rynek 6), w specjalnie wyremontowanej sali projekcyjnej na poziomie minus jeden.
Pierwszy, prezentowany od stycznia do marca cykl, „W starym kinie – filmy Niepodległej”, poświęcony był kinematografii II Rzeczypospolitej – chętnie sięgającej po tematy dotyczące historii wówczas najnowszej: okresu zaborów, pierwszej wojny światowej i momentu odzyskania niepodległości.
W drugim cyklu prezentowaliśmy filmy braci Tadeusza i Stanisława Różewiczów (między innymi „Trzy kobiety”, „Miejsce na ziemi”, „Świadectwo urodzenia”, „Głos z tamtego świata”, „Samotność we dwoje”).
W lipcu i sierpniu 2019 zaprosiliśmy na „Wakacyjne pokazy filmowe”. W programie znalazły się biografie największych pisarzy, adaptacje powieści noblistów, historie twórców cierpiących na brak inspiracji i szczypta romantyzmu, czyli filmy kostiumowe. Każdy pokaz był niespodzianką. Projekcie odbywały się codziennie, od wtorku do piątku.
W roku 2020 prezentowaliśmy cykle „Ręce do góry! Bunt w kinie krajów V4”, „Filmoteka sztuk pięknych” oraz „Kino z książką w tle”, a także przegląd adaptacji filmowych w ramach 16. edycji Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.
W 2021 roku w naszym repertuarze znalazły się cykle „Wychowani na Disneyu”, „Filmowa podróż po miastach”, „Przyjaźń kobiet”, „Amerykańskie peryferie” oraz „Adaptacje filmowe”.
Rok 2022 był okazją do rozpoczęcia aż pięciu nowych cykli: „Pisarz na ekranie”, „Klasyka kina grozy”, „Pierwszy i ostatni raz w kinie”, „Western na zachodzie” oraz „Nie wybiera się przecież swojego czasu – Polska Szkoła Filmowa”. Swojej kontynuacji doczekały się pokazy z serii „Amerykańskie peryferia” i „Adaptacje filmowe”.
Polecamy również odwiedzenie księgarnio-kawiarni Popiół i Diament.