Koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu „Jeune Chopin” w Szwajcarii oraz jego inicjatorki Magdaleny Hirsz

  • 13 sierpnia 2019, godz. 18.00
    Muzeum Pana Tadeusza
    Rynek 6, Wrocław
  • współorganizator: Instytut Fryderyka Chopina w Szwajcarii
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum

 

Muzeum Pana Tadeusza i Instytut Fryderyka Chopina w Szwajcarii zapraszają na koncert muzyki klasycznej w wykonaniu laureatów Międzynarodowego Konkursu „Jeune Chopin”: Arielle Beck (Francja), Naomi Yamaguchi (USA, Japonia), Kevina Janssona (Irlandia) oraz dyrektorki konkursu Magdaleny Hirsz (Polska).

Schumann pisał w roku 1836: „Gdyby potężny i samowładny monarcha na Północy wiedział, jak groźnego ma wroga w dziełach Chopina, w prostych melodiach jego mazurków, zakazałby jego muzyki. Dzieła Chopina to w kwiatach ukryte armaty”.

Uniwersalność Chopina przejawia się w tym, że ci, którzy grają jego dzieła, pochodzą z różnych krajów. Jego muzyka jest interpretowana przez artystów o różnorodnej wrażliwości. We wtorek 13 sierpnia w Salonie romantycznym Muzeum Pana Tadeusza poznamy kunszt wykonawców z różnych stron świata – Arielle Beck z Francji, Naomi Yamaguchi z USA i Japonii, Kevina Janssona z Irlandii oraz Magdaleny Hirsz z Polski.


Program

  • Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
    Mazurek f-moll op. 63 nr 2
    Mazurek cis-moll op. 63 nr 3
    Etiuda c-moll op. 10 nr 12 „Rewolucyjna”
    Magdalena Hirsz – dyrektor konkursu

 

  • Trois Écossaises op. 72 nr 3
    Mazurek C-dur op. 67 n 3
    Mazurka a-moll op. 68 nr 2
    Fantaisie-Impromptu cis-moll op.66
    Etiuda cis-moll op. 25 nr 7
    Arielle Beck, 10 lat

 

  • Walc As-dur op. 42
    Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
    Naomi Yamaguchi, 15 lat

 

  • Ballada g-moll op. 23
    Mazurek H-dur op. 63 nr 1
    Nokturn op. 27 nr 1
    Polonaise-Fantaisie Fis-dur op. 61
    Kevin Jansson, 18 lat

INSTYTUT FRYDERYKA CHOPINA W SZWAJCARII I KONKURS „JEUNE CHOPIN”

Instytut Fryderyka Chopina w Szwajcarii to stowarzyszenie, które popularyzuje muzykę klasyczną oraz organizuje i promuje różnorodne wydarzenia kulturalne, kładąc szczególny nacisk na edukację muzyczną młodzieży.

Zainspirowany wielkim polsko-francuskim kompozytorem i pianistą Fryderykiem Chopinem, Instytut promuje sztukę muzyczną, łącząc ją z innymi dziedzinami, takimi jak taniec, literatura, śpiew, dramat, multimedia etc.

W październiku 2018 roku Instytut pod dyrekcją pianistki i profesor Magdaleny Hirsz rozpoczął projekt międzynarodowego konkursu pianistycznego „Jeune Chopin” – „Młody Chopin” dla dzieci w wieku od 7 do 18 lat. W dotychczas organizowanych w Szwajcarii konkursach o wadze międzynarodowej (Konkurs Genewski czy Clara Haskil Competition) brali udział dorośli. „Jeune Chopin” otworzył dzieciom drogę do sukcesu na scenie międzynarodowej. Konkurs „Jeune Chopin” objęty został honorowym patronatem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Polsce (www.nifc.pl), odpowiedzialnego między innymi za organizację wielkiego konkursu w Warszawie. Także słynna pianistka Martha Argerich, jedna z największych osobowości muzycznych międzynarodowej sceny i laureatka Konkursu Chopinowskiego w Polsce, udzieliła mu swojego patronatu i wsparcia.

W roku 2018 jury konkursu składało się ze światowej sławy muzyków chopinowskich: Akiko Ebi, Ewy Pobłockiej, Marthy Argerich i Alexisa Golovina.W kolejnej edycji „Jeune Chopin” w jury zasiądą Maurizio Pollini i Krystian Zimerman.

 


Artyści:

Magdalena Hirsz

Magdalena Hirsz – polska pianistka o azjatyckich korzeniach. Zachwyca publiczność i krytyków swoją żywą pianistyką i wrażliwą muzykalnością. Jest ceniona za operowanie bogatą i żywą paletą tonalną oraz wirtuozerię, która łączy się z intuicją i przemyślaną interpretacją. Studia pianistyczne odbyła w Konserwatorium Muzycznym w Genewie, Wiedniu, na Uniwersytecie Genewskim i Akademii Muzycznej w Łodzi. Uczyła się między innymi u Jeana-Jacques’a Eigeldingera, Lva Naumowa, Eugene’a Indijća, Petera Feuchwangera. Występowała i prowadziła kursy pianistyczne w wielu krajach, między innymi w Polsce, Francji, Anglii, Szwajcarii, Niemczech, Rosji, Włoszech, Brazylii, Kubie, Izraelu i Wietnamie.
Oprócz występów solowych zajmuje się kameralistyką. Założyła Trio Chopin, z którym regularnie koncertuje, wykonując nie tylko standardowy repertuar, ale także muzykę współczesną. Pianistka prowadzi równocześnie działalność pedagogiczną. Od 2005 do 2011 roku prowadziła klasę fortepianu i kameralistyki w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2009 roku zainaugurowała w Warszawie Zimowe Spotkania Pianistyczne Winter Piano Festival, poświęcone Debussy’emu i Ravelowi w 2010 roku oraz kompozytorom rosyjskim epoki romantyzmu w 2011 roku. Od 2012 na stałe mieszka w Szwajcarii, gdzie prowadzi Instytut Frédéric Chopina www.instituchopin.com oraz uczestniczy czynnie w tamtejszym życiu muzycznym. Artystka jest także dyrektorem konkursu dla dzieci i młodzieży „Jeune Chopin” ( www.jeunechopin.com) w Martigny w Szwajcarii, który promuje młode talenty. Nagrała dwa solowe albumy: jeden z muzyką Roberta Schumanna, drugi z muzyką inspirującą do medytacji pt. „Sounds of Mind”.

 

Arielle Beck

Arielle Beck – urodziła się w 2009 roku. Studiuje grę na fortepianie u Anne-Lise Gastaldi w Paryżu i Stephena Kovacevicha w Londynie. W lutym 2019 roku zagrała koncert Mozarta z Unesco Orchestra. W październiku roku 2018 jednogłośnie zdobyła pierwszą Nagrodę (Kategoria I) w Międzynarodowym Konkursie „Młody Chopin” w Martigny, w którego jury przewodniczyła Martha Argerich. Ponadto w maju 2019 roku zagrała Duet Mozarta K. 301 z wiolonczelistą Olivierem Charlieriem w Chapelle des Bernardins w Paryżu. Arielle także komponuje i improwizuje.

Naomi Yamaguchi

 

Naomi Yamaguchi – urodziła się w 2002 roku. Występowała w takich miejscach jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Detroit Symphony Hall, Jordan Hall w Bostonie i Theater Pavone w Perugii we Włoszech. Zadebiutowała w 2013 roku w wieku 9 lat, wykonując Koncert fortepianowy A-dur Mozarta K. 488 i została zaproszona do instytucji takich jak Detroit Institute of Arts, Konsulat Generalny Japonii, Cranbrook Music Guild, Pro Musica, Boston College Club. Jest laureatką międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży „Jeune Chopin” w Szwajcarii, Kaufman International Youth Competition w Nowym Jorku oraz ćwierćfinalistką w Cliburn Junior Competition 2019 w Dallas w Teksasie. Jest stypendystką Fundacji Chopinowskiej Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Fundacji Ruth Laredo. Naomi studiuje obecnie w Hitomi Koyama w New England Conservatory Preparatory School.

Kevin Jansson

Kevin Jansson – student Mary Beattie w CIT Cork School of Music w Irlandii. Młody pianista otrzymał sześć międzynarodowych nagród, w tym – ostatnio – pierwszą nagrodę na konkursie Jeune Chopin w 2018 roku w Szwajcarii. W 2017 roku nagrał swój debiutancki solowy album z Claves Records. Artysta jest ambasadorem muzyki w Lang Lang International Music Foundation, w którym zadebiutował w wieku 12 lat, a rok później wystąpił w Weill Hall w Carnegie Hall. Od września Kevin rozpocznie naukę jako student w Juilliard School of Music z Yohevedem Kaplinskim i Julianem Martinem.

 

 

Współorganizatorem koncertu jest Instytut Fryderyka Chopina w Szwajcarii.