Książki „Kuriera z Warszawy” – o Janie Nowaku-Jeziorańskim

W poprzednim odcinku podcastu „W księgarni” przedstawiliśmy wybór publikacji dotyczących Władysława Bartoszewskiego oraz tych jego autorstwa. W czterdziestej ósmej audycji cyklu kilka słów o drugim ważnym dla Ossolineum świadku historii.

Jan Nowak-Jeziorański był członkiem Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz honorowym obywatelem Wrocławia. Wystawa stała w Muzeum Pana Tadeusza „Misja: Polska” przedstawia życiorys sławnego „Kuriera z Warszawy” przez pryzmat losów pokolenia, które dorastało w wolnej po stu dwudziestu trzech latach zaborów ojczyźnie, a które w 1939 roku musiało stanąć przed dylematem: walczyć, czy nie walczyć o niepodległość Polski? Jan Nowak-Jeziorański wybrał walkę, a jego życie stało się długoletnią misją w służbie ojczyźnie. Przed śmiercią przekazał do Ossolineum swoje drogocenne archiwum i gromadzone przez całe życie zbiory. W skład kolekcji wchodzą rękopisy, archiwalia, miniatury, obrazy, numizmaty, grafiki, dokumenty z wypraw kurierskich, listy, fotografie, skrypty audycji RWE, liczne nagrody.

W muzealnej księgarni dostępny jest szeroki wybór listów, opracowań biograficznych i innych publikacji poświęconych Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu.

Komiks „Kurier z Warszawy” (2014) przygotowali pracownicy Gabinetów Świadków Historii Mariusz Urbanek i Mateusz Palka. Oprawę graficzną wykonał Bartłomiej Stefanowicz. „Kurier” opowiada w przystępny i atrakcyjny sposób o losach polskiego Jamesa Bonda, który wielokrotnie przedzierał się z terenów okupowanej Polski na Zachód ogarniętej wojną Europy i niejeden raz unikał śmierci.

Drugi komiks nosi tytuł „Wojna w eterze. Mówi Radio Wolna Europa”. Ukazał się on w 2017 roku w Ossolineum, w opracowaniu tych samych dwóch autorów. Oprawę graficzną wykonał Paweł Janczarek. Akcja rozpoczyna się 24 września 1951 roku, kiedy to Jan Nowak przyjmuje propozycję kierowania rozgłośnią radiową, a następnie dociera do Monachium, aby skompletować zespół pracowników.

„Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana” to również książka opracowana przez Mariusza Urbanka i Mateusza Palkę. Ukazała się w 2014 roku w Ossolineum. To bogato ilustrowana rzecz przedstawiająca biografię Jana Nowaka, ułożona z fragmentów wspomnień, anegdot i relacji blisko stu osób, które znały Nowaka osobiście w różnych okresach jego życia i działalności.

Kolejnym wydawnictwem jest zbiór najważniejszych tekstów Jana Nowaka-Jeziorańskiego zebranych w publikacji „Rzeczpospolita atlantycka” na temat stosunków Polski z Ukrainą, Rosją, Białorusią i Litwą. Pozycja ta ukazała się w wydawnictwie Kolegium Europy Wschodniej imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w 2014 roku. Wyboru tekstów w publikacji dokonał Zbigniew Rokita.

Następna interesująca książka ukazała się w Wydawnictwie Naukowym PWN i jest to niepublikowany wcześniej zbiór „Listów” Jana Nowaka Jeziorańskiego i Zbigniewa Brzezińskiego z okresu 1959–2003. Ukazał się w 2014 roku w Warszawie. Autorem opracowania i wstępu jest Dobrosława Platt – były pracownik Ossolineum oraz doktor filologii polskiej, autorka licznych opracowań, między innymi „Polska droga do NATO” czy „Listów” Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Jerzego Giedroycia.

W podcaście prezentujemy również rzecz napisaną przez Jarosława Kurskiego pod tytułem „Kurier Wolności. Jan Nowak-Jeziorański”. Biografia ta ukazała się w wydawnictwie Agora w 2019 roku (jest wznowieniem tomu „Jan Nowak-Jeziorański” z serii „Autorytety” wydawnictwa Świat Książki z 2005 roku). Przedmową jest tekst Władysława Bartoszewskiego pod tytułem „Mój Nowak-Jeziorański”.


Więcej publikacji