Ku wolności. 1910–1918. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej

Ku wolności. 1910–1918
oprowadzanie kuratorskie po wystawie Prawem naszymzmartwychwstanie

• 16 lutego 2019 (sobota), godz. 16.00
  • wstęp: 1zł (w cenie biletu na wystawę stałą)

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie, podczas którego dr Łukasz Koniarek przybliży wielowątkową opowieść o polskich drogach do wolności.

Na wystawie prezentowane są liczne pamiątki – fotografie, ulotki, afisze, odznaki i drobne przedmioty – związane z żołnierzami polskich formacji walczących na frontach I wojny światowej, m.in. Legionów Polskich. Odnosząc się do nich, kurator, dr Łukasz Koniarek, zaprosi uczestników oprowadzania do przyjrzenia się etapom kampanii prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku z różnych makro i mikroperspektyw.

Ekspozycję na drugim piętrze zamyka sala prezentująca ostatni etap w polskim dążeniu do niepodległości, związany z wydarzeniami I wojny światowej. Wystawiane tu obiekty pochodzą przede wszystkim z bogatych zbiorów Ossolineum – są to pamiątki po żołnierzach polskich formacji wojskowych walczących na frontach Wielkiej Wojny – Legionów Polskich toczących boje z armią rosyjską u boku armii austro-węgierskiej i niemieckiej, Armii Polskiej we Francji czy powstałych po upadku caratu w Rosji Polskich Korpusów. W witrynach zobaczyć można dokumenty, odznaki i emblematy, liczne fotografie i pocztówki, a nawet drobne przedmioty codziennego użytku. Wystawa przypomina także najważniejsze postaci tamtego czasu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Obok pamiątek prezentujących wydarzenia militarne na wystawie zobaczyć można również obiekty ukazujące wydarzenia polityczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Szczególnie ciekawe są eksponaty przedstawiające wielki wkład polskich kobiet w walkę o wolność – zarówno w ramach różnego rodzaju organizacji charytatywnych i sanitarnych, jak i bojowych (Ochotnicza Legia Kobiet).

*fragment katalogu wystawy

Na oprowadzanie kuratorskie zatytułowane Ku wolności. 1910–1918 zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w sobotę 16 lutego 2019 o godzinie 16.00. Z okazji prezentacji wystawy czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie przez cały weekend 1617 lutego 2019 wstęp do muzeum kosztuje tylko złotówkę.

prowadzenie:
dr Łukasz Koniarek – ukończył archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent Śląskoznawczego Studium Doktoranckiego. Obecnie kieruje Działem Numizmatycznym Muzeum Książąt Lubomirskich w ZNiO i zajmuje się zbiorami falerystycznymi. Autor szeregu artykułów z tej dziedziny oraz redaktor katalogów wystaw m.in. Drużyniacystrzelcyleguny. Żołnierze Legionów Polskich 19141918, Boje Lwowskie 19181919 i Znak i karabin do ręki bierzem. Powstanie styczniowe i rząd narodowy 18631864 .

>>WIĘCEJ INFORMACJI O WYSTAWIE PRAWEM NASZYM – ZMARTWYCHWSTANIE:

patroni medialni:

Gazeta Wyborcza, Ale Historia
Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife

Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.