Laboratorium historii najnowszej – akcja o kryptonimie „Olcha”

 

  • 5 czerwca (środa) 2019, godzina 16.00
  • zajęcia przeznaczone dla uczniów, maturzystów, studentów między 14 a 26 rokiem życia

15 metrów bieżących akt
spotkanie z cyklu Laboratorium historii najnowszej

15 metrów bieżących ustawionych pionowo teczek pełnych materiałów zgromadzonych na jednego człowieka… .

Na wystawie Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza przedstawiona jest: działalność służb bezpieczeństwa PRL, sposoby inwigilacji, gromadzenie materiałów, podsłuchy i akcja o kryptonimie „Olcha”. W latach 1945–1989 jednego, konkretnego człowieka inwigilowało 418 mundurowych ubeków, esbeków, funkcjonariuszy prokuratury wojskowej i sądownictwa wojskowego oraz 56 konfidentów. Komentarz do tego fragmentu historii będzie fotograficzny – zdjęcia powstaną przy pomocy puszek na herbatę, metodą camera obscura.


Prowadzenie

dr Monika Bronowicka – historyk, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za lekcje z historii najnowszej.


O cyklu

Laboratorium historii najnowszej to „historia w działaniu”połączenie wiedzy ukrytej w muzealnych gablotach z popularyzatorskim warsztatem.
Wystawa Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza jest pretekstem do zgłębiania najnowszej historii Polski, poznawania nieznanych wątków i obcowania z muzealnymi eksponatami. Działania warsztatowe pozwalają pochylić się nad faktami historycznymi w sposób niekonwencjonalny, popularyzatorski i interesujący. Formuła zajęć pozwoli zaprzyjaźnić się z muzealną wystawą a następnie w sposób nieszablonowy ją skomentować.

>>więcej informacji 

Patron medialny:
Akademickie Radio Luz