Laboratorium Historii Najnowszej – Teofil w konspiracji
Poznaj tajne zasady szyfrowania i kodowania wiadomości w historii a szczególnie te obowiązujące w Polskim Państwie Podziemnym podczas II wojny światowej!
- zajęcia dla osób 14+/–26
- 6 marca (środa) 2019, godzina 15.00
- >>wypełnij formularz zgłoszeniowy
5 stycznia 1944 roku w Warszawie podczas przenoszenia konspiracyjnej poczty została aresztowana łączniczka o pseudonimie Helena…
Działalność konspiracyjna, obowiązujące w podziemiu zasady bezpieczeństwa i brawurowe akcje – poznamy je dzięki wystawie Misja: Polska w Muzeum Pana Tadeusza, prezentującej między innymi kolekcjonowane, a następnie przekazane do Ossolineum przez Władysława Bartoszewskiego czasopisma, druki i ulotki konspiracyjne z lat II wojny światowej. Dowiemy się też, jak brzmiały prawdziwe nazwiska Heleny i Teofila oraz kim tak naprawdę byli i czym zajmowali się w podziemiu.Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy zapoznają się z zasadami konspiracji w Polskim Państwie Podziemnym oraz technikami szyfrowania i kodowania wiadomości.
__________________________________________
Zajęcia przeznaczone dla osób między 14 a 26 rokiem życia (uczniów, maturzystów, studentów).
__________________________________________
prowadząca:
dr Monika Bronowicka – historyk, edukatorka muzealna, przewodniczka miejska i blogerka. Odpowiada za lekcje z historii najnowszej.
__________________________________________
>>Więcej informacji o cyklu Laboratorium Historii Najnowszej
_______________________
- patron medialny cyklu: Akademickie Radio LUZ