Lekturowe propozycje Wydawnictwa Dwie Siostry

W sto trzecim odcinku literackiego podcastu „W księgarni” prezentujemy ofertę Wydawnictwa Dwie Siostry założonego w 2005 roku. Specjalizuje się ono w literaturze dziecięcej, choć lektury zaciekawić mogą czytelników w różnym wieku.

Jak czytamy na stronie oficyny: „W naszym katalogu szacunek dla najlepszych tradycji graficznych i literackich od początku harmonijnie łączy się z nowatorstwem. Przypominamy czytelnikom klasyczne tytuły literatury dziecięcej oraz dorobek mistrzów polskiej i światowej ilustracji lat 60. i 70., a jednocześnie odkrywamy młode talenty i wprowadzamy na polski rynek pionierskie projekty książkowe. Zawsze dokładaliśmy starań, by to, co nowe, dorównywało jakością najlepszym wzorcom artystycznym sprzed lat. Dziś, gdy polska książka i ilustracja dziecięca znów przeżywa renesans, z dumą śledzimy jej międzynarodowe sukcesy i cieszymy się, że mamy w nich swój udział”.

W podcaście prezentujemy kilka serii wydawniczych – pierwsza to „Mapy”: atlasy świata prezentujące wiele jego zakątków oraz kultur. Podstawowa wersja to ta z niebieską okładką. Nie sposób było zmieścić całego świata w jednym atlasie, więc wydawnictwo kilka razy wznawiało „Mapy” – w wersji zielonej, fioletowej i pomarańczowej. Autorami są Aleksandra i Daniel Mizielińscy, małżeństwo polskich ilustratorów, które stale współpracuje z Dwoma Siostrami. Mizielińscy stworzyli „D.O.M.E.K.”, z serii o nazwie S.E.R.I.A. oraz „Miasteczko Mamoko”.

Drugą serią, którą szczególnie polecamy, są „Mistrzowie Ilustracji”: tu Dwie Siostry wznawiają klasyczne opowieści z grafikami legendarnej polskiej szkoły ilustracji, na przykład „Proszę słonia” o porcelanowym przyjacielu-słoniu autorstwa Ludwika Jerzego Kerna z ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego, czy „30 lutego”, opowieść Wandy Chotomskiej o roztargnionym jeżu z ilustracjami Mirosława Pokory. Równolegle ukazuje się także seria z Mistrzami światowej ilustracji – a w niej na przykład „Dziennik podróży z jamnikiem”, klasyka czeskiej literatury dziecięcej.

Wydawnictwo kładzie duży na nauki ścisłe. Serie „W Gabinecie Wiedzy” oraz „W Muzeum” można potraktować jak małe lekcje anatomii, zoologii, botaniki. Zawierają przystępną wiedzę na temat człowieka, historyczne ciekawostki oraz piękne ilustracje, stylizowane na starodawne ryciny.

Wydawnictwo tworzy także serię dla dorosłych. „Świeżym okiem” to cykl, w którym ukazują się bogato ilustrowane klasyki literatury. Dzieło otwierające serię to „Inwazja Jaszczurów” Karela Čapka – autor był pionierem literatury fantastyczno-naukowej, przestrzegał przed faszyzmem i militaryzmem. „Inwazja jaszczurów” to jego ostatnia ukończona powieść, satyra na żarłoczny kapitalizm, faszyzm, komunizm i rasizm. Ilustracje stworzył Hans Ticha – jest ich ponad sto! Cała książka to edytorska perełka. Przetłumaczyła ją Jadwiga Bułakowska, a przekład przejrzała i poprawiła niedawno Julia Różewicz.


Więcej publikacji