Lektury na lato: po angielsku

W dziewięćdziesiątym dziewiątym odcinku literackiego podcastu „W księgarni” prezentujemy znane już słuchaczom anglojęzyczne wydawnictwo Bored Wolves, którego siedziba mieści się w Krakowie, a jego założycielami są Stefan Lorenzutti i Joanna Osiewicz-Lorenzutti. Nadal trzymamy się wakacyjnego klucza – każda zaprezentowana książka to migawka z wyjazdu, pobytu nad morzem czy na wsi. Są to książki, których nie trzeba czytać od deski do deski, a ich wymiary są „dopasowane do plecaka”, tak aby zmieściły się do każdego bagażu.  

GreenwritingKaty Bentall wydano w 2022 roku. Bentall to artystka i poetka, autorka kilku zinów oraz książek artystycznych. „Greenwriting” to efekt dwuletniej współpracy artystki z wydawnictwem. Opisuje ona swoje doświadczenia z życia na wsi we wschodniej Polsce oraz wschodniej Anglii. Zbierała tam gałęzie, kamienie, nasiona oraz to, co na brzeg wyrzucało morze. Autorka wtapiała się w okolicę, spędzała czas na okolicznym ryneczku i poznawała lokalnych sprzedawców i lokalne plotki. 

W „Demanding the room” przemierzamy przestrzenie liminalne, czyli takie, które są opuszczone i puste, a przez brak obecności w nich oczekiwanych uczestników sprawiają ważnienie dziwnych, surrealistycznych, a nawet trochę niepokojących. W zbiorze sześćdziesięciu dwóch wierszy i kilku tekstów prozatorskich podmiot przychodzi między przestrzeniami takimi jak umysł, pokój, sąsiedni pokój, dom, podwórko, podwórko sąsiadów, przedmieścia. Autorem jest Dylan Angell, który kiedy nie pisze, gra na trąbce. Rysunki i obrazy namalowane farbą olejną znajdujące się w tomiku wykonał Mark He, poeta, malarz i autor komiksów z Nowego Jorku.

Z rocznej obserwacji lasów i morza półwyspu Olympic w Stanach Zjednoczonych powstało „This Party of the Soft ThingsNhatt Nichols, poetki i graficzki, która dorastała w górskich okolicach Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Na co dzień tworzy komiksy metodą cyfrową, tutaj skupiła się na szkicach ołówkiem. To długi wiersz przeplatany ilustracjami Nichols. Głównym tematem podejmowanym przez autorkę jest połączenie natury i człowieka, dążenie do przyszłości w której ludzie nie będą zagrożeni katastrofą klimatyczną. 

Blue in Bosa” to rysunki Marco Antoniniego, którego zainspirowała wycieczka na Sardynię w 2020 roku. Autor za pomocą markera rysował rzeczy obserwowane i to, co mógł sobie wyobrazić. Jak czytamy na stronie wydawnictwa: „wypełniając ramki, rysował to, co widział. Przebłyski morza między pagórkami. Słońce w kształcie słońca. Florę czującą się dobrze. Rysował rzeczy, których nie mógł zobaczyć, miraże majaczącej wyspy. Podwodne tango”.

Ostatnia pozycja zabiera nas w podróż futurystycznym pociągiem intercity – czyli możemy uznać, że to idealna lekturę na wakacyjne podróże. „Sweaty Leaves”, wydane w 2021 roku napisał Petter Dahlström Persson. Autor, jadąc wspomnianym pociągiem, jest jednocześnie w chwili obecnej, patrzy na to, co realnie znajduje się za oknem, ale każdy z tych obrazów odsyła go do przeszłości. Te obrazy są przeplatane rysunkami namalowanymi tuszem, które, jak informuje nas wydawnictwo, są dziwne i dziwnie logiczne w kontekście całego zbioru.


Więcej publikacji