Lektury na lato: reportaże

Polecamy lektury na wakacje. W dziewięćdziesiątym siódmym odcinku podcastu „W księgarni” proponujemy kilka naprawdę dobrych książek, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale też skłonią do refleksji. Czytamy zatem „Nie hańbi”, reportaż Olgi Gitkiewicz, wydany nakładem wydawnictwa Dowody w 2017, opowiadający o pracy w Polsce od XIX wieku do dziś – pomyślmy o pracy innych w jakiejś wolnej chwili. Dwie pozostałe publikacje to zachęta do podróży – w naszym przypadku lokalnych. „MiedziankaFilipa Springera przybliża historię miasta z siedmiowiekową tradycją, które zniknęło z mapy. Druga książka to również zachęta do podążania za czymś, czego fizycznie nie ma – za kadrem filmowym. Lech Moliński i Jerzy Wypych szukają filmowych śladów Dolnego Śląska w książce „Nikt nie woła każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk”. 

Na wakacjach nie powinniśmy myśleć o pracy – tej własnej. Ale może to dobry moment, aby pomyśleć nad samą ideą pracy? Nad tym, jak funkcjonuje i wygląda w obecnym systemie gospodarczym? Polecamy reportaż „Nie hańbiOlgi Gitkiewicz, absolwentki Polskiej Szkoły Reportażu, wydany nakładem wydawnictwa Dowody w 2017 roku. Autorka przeplata historię swojej rodziny z analizą problemów na współczesnym polskim rynku pracy. Zastanawia się nad bezrobociem, opisuje historie osób pracujących na czarno czy wykluczonych z rynku pracy. Opowiada o powrotach kobiet po urlopie macierzyńskim i o tych, którzy niespodziewanie nie mogą znaleźć pracy – jak pewna humanistka: „Mimo wszystko nie spodziewałam się, że tak bardzo będę nikim na rynku pracy. [...] Rozesłałam więc pewnie jakieś dwieście-trzysta ofert”.

Dwie kolejne propozycje to zachęty do wycieczek, choć pierwsza tak naprawdę będzie wycieczką donikąd. „Miedzianka. Historia znikania” Filipa Springera została po raz pierwszy wydana nakładem wydawnictwa Czarne w 2011 roku, a po raz drugi w 2022 roku nakładem wydawnictwa Karakter. To debiut literacki Springera, który znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 oraz w finale Nagrody Literackiej „Nike” 2012. Otrzymał także nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Miedzianka, dawniej Kupferberg, leży nieopodal Jeleniej Góry, a właściwie leżała, ponieważ to miasteczko z siedmiowiekową tradycją zniknęło z mapy. Springer początkowo przez dwa lata, a ostatecznie przez jedenaście, badał, co było przyczyną tego zniknięcia. Po mieście pozostała tylko pamięć. 

Trzecią polecaną w odcinku publikacją jest „Nikt nie woła każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” (tytuł nawiązuje oczywiście do kultowego dzieła Kazimierza Kutza „Nikt nie woła”) Lecha Molińskiego oraz Jerzego Wypycha. Reportaż ukazał się nakładem wydawnictwa Warstwy w 2022 roku. To również książka-inspiracja do wakacyjnej wycieczki tropem czegoś nie do końca uchwytnego, filmowego kadru.


Więcej publikacji

Muzeum Pana Tadeusza
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne. Więcej informacji znajdziesz w naszej  Polityce prywatności.