PROJEKTY MUZEUM PANA TADEUSZA

Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

sygnet

27 marca 2023 przypominamy o interdyscyplinarnych projektach Muzeum Pana Tadeusza o charakterze teatralnym i zachęcamy do zapoznania się z treścią Orędzia Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego ITI na Międzynarodowy Dzień Teatru autorstwa Switłany Oleszko.


Projekty o charakterze teatralnym realizowane przez Muzeum Pana Tadeusza


Dziady. Przejście

„Mickiewicz. Transmisja”

premiera online:
12 grudnia 2020

W ramach projektu „Mickiewicz. Transmisja” 12 grudnia 2020 zaplanowaliśmy premierę spektaklu online „Zosia” w reżyserii Marty Streker oraz słuchowiska „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy.

Celem projektu „Mickiewicz. Transmisja” było stworzenie spektaklu oraz słuchowiska, które pomogą młodzieży zrozumieć kontekst twórczości Adama Mickiewicza przedstawiony w autorskiej interpretacji, przy pomocy współczesnego języka.


Zosia – spektakl online
w reżyserii Marty Streker

Inspiracją do spektaklu była postać Zosi, która występuje zarówno w Mickiewiczowskich „Dziadach”, jak i „Panu Tadeuszu”. Twórczynie stawiają pytanie, jaka jest, czy jaka mogłaby być współczesna Zosia – nastolatka, dziewczyna u progu dorosłości. Spektakl zostanie przetłumaczony na polski język migowy.


Ptaki Nocne – słuchowisko
w reżyserii Marzeny Sadochy

Słuchowisko „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy 11 czerwca 2021 zdobyło nagrodę główną w konkursie DIG IT organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Białe noce – słuchowisko
w reżyserii Marzeny Sadochy

premiera online:
15 października 2021

W ramach wydarzeń towarzyszących wystawie Pan Tadeusz Różewicz” w 2021 roku zaprosiliśmy na premierę słuchowiska Białe noce w reżyserii Marzeny Sadochy.


W siebie wstąpienie – spektakl
w reżyserii Marty Streker

premiera: 9 kwietnia 2022

Spektakl „W siebie wstąpienie” w reżyserii Marty Streker powstał w koprodukcji Teatrem Układ Formalny.

Projekt realizowany był we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.


„I Wrocławska Noc Dziadów”
instalacja teatralna Serce ustało
w reżyserii Marzeny Sadochy

premiera: 2 listopada 2022

Z okazji dwusetnej rocznicy romantyzmu zaprosiliśmy na obchody „I Wrocławskiej Nocy Dziadów” w Muzeum Pana Tadeusza. Głównym wydarzeniem projektu była instalacja teatralna „Serce ustało” w reżyserii Marzeny Sadochy na podstawie fragmentów „Dziadów” Adama Mickiewicza. W niezwykły w polskiej tradycji wieczór 2 listopada 2022 ożywiliśmy jeden z najważniejszych tekstów naszej literatury narodowej.

Premiera internetowej wersji wideo instalacji odbyła się 14 grudnia 2022.


„Fedra, czyli historia flanelowego wstydu” – spektakl
w reżyserii Agaty Dudy Gracz

premiera: 11 marca 2023

W marcu 2023 roku zaprosiliśmy na premierowe pokazy spektaklu „Fedra, czyli historia flanelowego wstydu” w reżyserii Agaty Dudy Gracz, które odbyły się w Centrum na Przedmieściu.

Spektakl jest wynikiem koprodukcji Teatru Układ Formalny oraz DCF (Dolnośląskie Centrum Filmowe – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego) i Muzeum Pana Tadeusza.


Młody Teatr Wyszehradzki:
„Przestrzeń wolności”

Wraz z instytucjami partnerskimi, Stranou (Czechy) i TICHO a spol. (Słowacja) aktualnie organizujemy konkurs na debiut dramatopisarski, którego hasłem przewodnim jest „Przestrzeń wolności”.

Trzy najlepsze teksty (polski, czeski i słowacki) zostaną zaprezentowane w formie czytań performatywnych, zarejestrowanych i przełożonych na dwa pozostałe języki (oraz angielski), a następnie opublikowane na stronie internetowej, gdzie będzie mogła je obejrzeć publiczność. Czytaniom towarzyszyć będą wydarzenia tematyczne. Projekt realizujemy w latach 2022–2023.

Wystawa Dziady. Przejście

25 marca–30 lipca 2023

Jednym z tematów naszej najnowszej wystawy czasowej są teatralne realizacje Dziadów Adama Mickiewicza.

Sceniczne interpretacje arcydramatu Adama Mickiewicza zaistaniały w przestrzeni ekspozycji dzięki szeregowi autentycznych źródeł i dokumentacji, obiektom scenograficznym i kostiumom, fotografiom, fragmentom rejestracji, wspomnień, komentarzy – poczynając od zamysłu Stanisława Wyspiańskiego, przez inscenizacje Leona Schillera, Jerzego Grotowskiego, Kazimierza Dejmka, Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego do spektakli wrocławskich: Kazimierza Brauna, Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Ze szczególną uwagą potraktowany został projekt „Dziadów” bez skrótów Michała Zadary (Teatr Polski we Wrocławiu).

Odwiedź Muzeum Pana Tadeusza