Mogiła nieznanego żołnierza
pokaz filmu z cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej
- 5 marca (wtorek), godz. 17.00
- wstęp: 10 złotych, liczba miejsca ograniczona, bilety dostępne w kasach muzeum oraz online
- >>kup bilet online
Zapraszamy na projekcję melodramatu pt. Mogiła nieznanego żołnierza, rozgrywającego się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Pokaz odbędzie się w ramach nowego cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej.
Melodramat, którego akcja rozgrywa się w czasie pierwszej wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Kapitan Łazowski po powrocie na front zostaje wzięty do niewoli przez Rosjan. W kraju pozostają jego żona i córka. Kapitan, przebywając w Rosji poznaje księżnę Turchanową, a następnie wraz z nią trafia do bolszewickiego więzienia. Tam Łazowski zamienia się tożsamościami z Rosjaninem Kiryłłowem, który wkrótce zostaje rozstrzelany. Jako Kiryłłow Łazowski zostaje inżynierem w fabryce amunicji, po zdemaskowaniu zabija bolszewickiego oficera i ucieka z księżną Turchanową. Odpływają statkiem z Odessy wraz z uchodźcami. Tymczasem rodzina kapitana dowiaduje się o jego rzekomym rozstrzelaniu i urządza mu pogrzeb, a jego żona powtórnie wychodzi za mąż. Sam kapitan ginie na ojczystej ziemi pod ostrzałem polskich dział, próbując przedrzeć się przez linię frontu.
Scenariusz: Ryszard Ordyński i Seweryn Romin wg powieści Andrzeja Struga
Reżyseria: Ryszard Ordyński
Wykonawcy: Jerzy Leszczyński i Maria Malicka
Premiera: 16.12.1927
Projekcja poprzedzona będzie krótką prelekcją, którą poprowadzi Joanna Flisek.
prowadzenie:
Joanna Flisek – absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka recenzji i artykułów o tematyce filmoznawczej dla magazynów „Cinerama” i „Wakat”. Jej główne obszary zainteresowań to czechosłowacka nowa fala, radzieckie filmy animowane i kino kobiet.
>>O cyklu W starym kinie – Filmy Niepodległej:
Rodząca się w II Rzeczypospolitej kinematografia chętnie sięgała po tematy dotyczące historii najnowszej Polski: okresu zaborów, I wojny światowej i momentu odzyskanie niepodległości. Początkowo w filmach dominowały wątki patriotyczne i propagandowe, w późniejszych latach coraz częściej pojawiały się elementy melodramatyczne i komediowe. W filmach występowały największe ówczesne gwiazdy: Jadwiga Smosarska, Mieczysława Ćwiklińska, Helena Grossówna, Tola Mankiewiczówna, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Aleksander Żabczyński i Kazimierz Junosza-Stępowski. Prezentowane filmy zostały ułożone według chronologii przedstawianej w nich tematyki. Projekcje poprzedzone będą krótkim wprowadzeniem.
>>Zachęcamy do zapoznania się z programem cyklu.
Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia, Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.