O konkursie

Muzeum Pana Tadeusza laureatem nagrody głównej w konkursie DIG IT organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Uznanie jury zdobyło słuchowisko „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy.

Uroczyste ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbyło się w piątek 11 czerwca 2021 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego i było transmitowane online.

W konkursie DIG IT na najlepsze działania teatralne w czasie pandemii COVID-19 główne nagrody otrzymali: Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Żydowski, Muzeum Pana Tadeusza i Fundacja Lale.teatr. Wyróżnione projekty wniosły nową jakość do polskiego życia teatralnego, a ich twórcy proponowali oryginalny, ciekawy sposób kontaktu i komunikacji z widzem.

Do Konkursu zostało zgłoszonych 270 projektów w czterech kategoriach. Wśród wnioskodawców znalazły się teatry publiczne, teatry prywatne, organizacje pozarządowe, domy i centra kultury, przedsiębiorcy, a także artystki i artyści freelancerzy. Warunkiem zgłoszenia projektu była jego realizacja w sieci od 12 marca 2020, czyli od dnia pierwszego zawieszenia działalności instytucji kultury, do 31 marca 2021.

Laureatem nagrody głównej w kategorii B – najlepsze słuchowisko – zostało Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich za słuchowisko „Ptaki nocne” w reżyserii Marzeny Sadochy.

Premiera słuchowiska odbyła się w Muzeum Pana Tadeusza 12 grudnia 2020, w ramach projektu „Mickiewicz. Transmisja”.

Zwycięskie projekty wyłoniło pięcioosobowe jury w składzie: Dominik Gac (teatrolog i krytyk teatralny), Mateusz Grzesiński (producent i dziennikarz telewizyjny, animator kultury), Waldemar Kuligowski (profesor zwyczajny w Instytucie Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu; kierownik Zakładu Antropologii Kulturowej), Grażyna Lutosławska (dziennikarka Radia Lublin, pisarka, wykładowczyni UMCS w Lublinie, autorka i reżyserka słuchowisk), Olga Sobkowicz (kierowniczka Działu Organizacji Instytutu Teatralnego, koordynatorka Konkursu).

Projekt „Ptaki nocne” został najwyżej oceniony przez jury, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii „najlepsze słuchowisko” i pokonując 43 propozycje z całej Polski.

Organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego Konkurs DIG IT jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Finał konkursu

Podziękowania

Za wyróżnienie dla Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dziękujemy wszystkim twórcom projektu! Autorką tekstu i reżyserką słuchowiska jest Marzena Sadocha. Autorkami muzyki: Patrycja Hefczyńska (Broad Peak) oraz harfistka Wanda Jabłońska. Za realizację dźwięku odpowiadała Julia Nowaczyńska. Wystąpili: Marta Parzychowska i Piotr Nerlewski.

Szczególne podziękowania dla zespołu Muzeum Pana Tadeusza (w kolejności alfabetycznej): Reginy Kulig-Posłuszny, Magdaleny Musiał, Adrianny Myśliwiec, Agnieszki Śrutwy, Pawła Zaręby i Tomasza Zatorskiego.

W imieniu Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich nagrodę odebrała Agnieszka Śrutwa, kierownik Działu Organizacji Wydarzeń w Muzeum Pana Tadeusza.