Muzeum Pana Tadeusza nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku

Muzeum Pana Tadeusza nominowane do nagrody EMYA 2019 – Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku

Z radością informujemy, że Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego im. Ossolińskich zostało nominowane do Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku (EMYA 2019) przyznawanej przez Europejskie Forum Muzeów.

Europejskie Forum Muzeów ogłosiło nominacje do przyszłorocznej edycji EMYA (Europejskiej Nagrody Muzealnej Roku). Wśród 39 kandydatów znalazły się aż cztery polskie muzea: Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej – oddział Muzeum Warszawy, Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej – oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu oraz Centrum Przełomy – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. Finał konkursu odbędzie się w maju w Sarajewie.

O nagrodzie


Nagroda EMYA przyznawana jest od 1977 roku przez Europejskie Forum Muzeów (European Museum Forum). Celem tego wyróżnienia jest dostrzeżenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach.

W 2016 roku laureatem nagrody zostało Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich.

Europejskie Forum Muzeów (EMF) to niezależna organizacja pozarządowa, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii, której celem jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i prowadzi wiele projektów w obszarze kultury. Mając za sobą blisko czterdzieści lat doświadczeń, jest jedną z wiodących europejskich organizacji na rzecz rozwoju publicznej jakości muzeów w Europie.

Przedstawicielem EMF i promotorem konkursu EMYA w Polsce jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

>Lista muzeów nominowanych do nagrody EMYA 2019.

>Więcej informacji na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego