Muzeum Pana Tadeusza w gronie kandydatów do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej

O nagrodzie

Muzeum Pana Tadeusza znalazło się w gronie nominowanych do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Zwycięzcę wyłoni ogólnopolski plebiscyt. Zdobywca największej liczby głosów otrzyma tytuł Vox Populi: Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Nominacje wręczono 14 czerwca 2021 w sali koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie. W gronie kandydatów znalazło się pięć placówek, zgłoszonych przez członków Akademii Mistrzów Mowy Polskiej do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom życia publicznego mającym niekwestionowane zasługi w pielęgnowaniu najlepszych wzorców polszczyzny.

Wśród nominowanych do tytułu znaleźli się: Muzeum Pana Tadeusza Zakładu Narodowyego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach, Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, Służewski Dom Kultury w Dzielnicy Mokotów miasta stołecznego Warszawy, vlog językowy Mateusza Adamczyka.

W uroczystości udział wzięła Magdalena Musiał, p.o. Wicedyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Wręczenie nominacji

Prezentacja kandydatów łączy się z rozpoczęciem ogólnopolskiego plebiscytu. W publicznym głosowaniu wyłoniony zostanie także Mistrz Mowy Polskiej. Wyboru dziesięciu nominatów do tego tytułu dokonała w maju 2021 Rada Programu, spośród ponad siedemdziesięciu zgłoszonych osób – postaci życia publicznego, znanych powszechnie, ale również wywodzących się ze społeczności lokalnych, w sposób mistrzowski posługujących się językiem polskim.

Zdobywcy największej liczby głosów otrzymają tytuły Vox Populi: Mistrza Mowy Polskiej oraz Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej. Głosować można na stronie internetowej programu, wysyłając kartkę pocztową z nazwiskiem lub nazwą kandydata lub sms – szczegóły na www.mistrzmowy.pl.

Laureatów poznamy wieczorem 20 września 2021, podczas gali finałowej w Kieleckim Centrum Kultury, na którą zebranych gości zaprosił prezydent Kielc Bogdan Wenta. Jury konkursu dokona wyboru zdobywców tytułu Mistrza Mowy Polskiej. Członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej wybiorą zwycięzcę w kategorii Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej.

Partnerem  wydarzenia Nominacji XXI  edycji Programu  Społecznego Mistrz Mowy Polskiej był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Gratulacje dla nominowanych przekazał Pan Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Patronat honorowy

• Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego
  • Samorząd Województwa Mazowieckiego
  • Andrzej Bętkowski – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego