Niepodległość i Marszałek – dzieje mitu
oprowadzanie kuratorskie po wystawie
Prawem naszym – zmartwychwstanie
- 9 marca 2019 (sobota), godz. 16.00
- prowadzenie: Mariusz Urbanek
- wstęp: 1zł (w cenie biletu na wystawę stałą)
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie, podczas którego Mariusz Urbanek przybliży legendę marszałka Józefa Piłsudskiego.
Legenda marszałka Józefa Piłsudskiego, którego nazwisko stało się symbolem odzyskania przez Polskę w 1918 roku niepodległości, była w II Rzeczypospolitej podtrzymywana przez propagandę państwową i prawo (Ustawa o ochronie imienia J. Piłsudskiego). Podczas okupacji, a następnie w pozbawionej suwerenności PRL można było o Piłsudskim mówić krytycznie albo wcale. Pamięć o nim pielęgnowano przede wszystkim na emigracji. W PRL święto 11 listopada zostało oficjalnie zastąpione świętem 22 lipca, dniem ogłoszenia Manifestu Lipcowego PKWN. Mit Piłsudskiego, bojownika, który z garstką ludzi wystąpił przeciwko zaborcom, żył w przekazie nieoficjalnym, a od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku zaczął pojawiać się także w publikacjach ukazujących się poza zasięgiem cenzury. Do jego myśli odwoływała się część organizacji opozycyjnych.
Od sierpnia 1980 r. do wprowadzenia stanu wojennego świętowano rocznice Niepodległości oficjalnie, a w latach 1982–1989 Piłsudski znów stał się symbolem wolnej Polski obecnym na publikowanych w drugim obiegu drukach, ulotkach i znaczkach pocztowych. Po roku 1989 niepodległościowa symbolika wróciła do obiegu oficjalnego (m.in. na banknoty i monety) i weszła także do popkultury: filmu i memosfery. Józef Piłsudski stał się wzorem męża stanu, stawianym za przykład współczesnym politykom.
Na oprowadzanie kuratorskie zatytułowane Niepodległość i Marszałek – dzieje mitu zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w sobotę 9 marca 2019 o godzinie 16.00. Z okazji prezentacji wystawy czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie przez cały weekend 9–10 marca 2019 wstęp do muzeum kosztuje tylko złotówkę.
prowadzący:
Mariusz Urbanek – kierownik Gabinetów Świadków Historii Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, jeden z kuratorów wystawy stałej Misja: Polska oraz wystawy czasowej Prawem naszym – zmartwychwstanie w Muzeum Pana Tadeusza. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda, Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, Stefana Kisielewskiego, Jerzego Waldorffa, Władysława Broniewskiego, Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego.
__________________________________________
>>WIĘCEJ INFORMACJI O WYSTAWIE PRAWEM NASZYM – ZMARTWYCHWSTANIE
patroni medialni:
Gazeta Wyborcza, Ale Historia
Gazeta Wrocławska, Nasze Miasto,
Radio Wrocław, Radio Ram, Radio Wrocław Kultura,
O.pl Polski Portal Kultury, Wroclife
Dofinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.