O „Mapie” Barbary Sadurskiej

Dwudziesty siódmy odcinek podcastu „W księgarni” poświęciliśmy książce „Mapa” Barbary Sadurskiej, opublikowanej w ubiegłym roku przez Niszę. Autorka, laureatka Nagrody im. Witolda Gombrowicza 2020, będzie gościem Muzeum Pana Tadeusza 28 listopada w ramach IV Festiwalu Tradycji Literackich. Rozmowę z udziałem pisarki i kuratora nagrody Tomasza Tyczyńskiego poprowadzi Maria Marszałek.

Barbara Sadurska (ur. 1974 roku w Brzesku) – pisarka, laureatka nagrody Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania za opowiadanie pt.: „Pełnia” (2018) oraz nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za debiut książkowy pt.: „Mapa” (Nisza 2019), nominowana m.in. do Nagrody Gryfia; z wykształcenia prawniczka oraz polonistka; laureatka licznych nagród scenariuszowych oraz dramaturgicznych. Debiutowała na łamach „Twórczości”. Publikuje m.in. na łamach „Magazynu Wizje”, „Twórczości” oraz miesięcznika „Pismo”. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej. Jest absolwentką licznych studiów podyplomowych, między innymi z prawa autorskiego i społeczeństwa informacyjnego. Otrzymała III nagrodę Agencji Dramatu i Teatru Polskiego Radia za scenariusz słuchowiska „Wszystko takie smutne” (reż. Janusz Kukuła, w roli głównej Wiesław Michnikowski) i II nagrodę PISF w konkursie Trzy Korony. Małopolska Nagroda Filmowa za scenariusz filmu fabularnego „Calineczka”. W Fundacji Partnerstwo opublikowała trzy opowieści dla dzieci: „Terra z lasu” (2016), „Rea, córka burzy” (2017) i „Gaja w Nowej Hucie” (2018). Angielski przekład „Mapy” ukaże się w przyszłym roku w tłumaczeniu Kate Webster w wydawnictwie Terra Librorum.

O Mapie Adam Pluszka napisał:

„Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały.  »Mapa« Barbary Sadurskiej – literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta – nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie”.

„Mapa” ukazała się pod patronatem wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania – nie bez przyczyny. Mimo gorącej dyskusji, czy to powieść, czy zbiór krótkich form, autorka powiedziała w trakcie pierwszego spotkania w grudniu 2019 roku w Muzeum Pana Tadeusza, iż traktuje książkę jako zbiór próz, które można czytać osobno. Więcej o książce – w audycji.


Więcej publikacji


Najbliższe spotkanie z Barbarą Sadurską

28.11.2020, godz. 16.00