Oferta specjalna na sezon 2022

Lekcje świąteczne

 • 22 listopada–22 grudnia 2022
 • zajęcia świąteczne są dostosowane do wszystkich grup wiekowych: przedszkoli, szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych

Tematy lekcji


Lekcje stacjonarne

Zajęcia stanowią okazję do poznania dawnych zwyczajów i obrzędów związanych z obchodami świąt Bożego Narodzenia w polskich dworach szlacheckich.

Podczas zajęć uczniowie:

 • dowiedzą się, jak przygotowywano się do świąt, jak wyglądał stół wigilijny i skąd wzięła się choinka;
 • zastanowią się, czy nasze zwyczaje różnią się od tych z dawnych szlacheckich czasów;
 • wykonają własnoręcznie świąteczne ozdoby

 Białe Święta. O Bożym Narodzeniu w dworze szlacheckim

Karp w wannie, wyrób czekoladopodobny, zielone pomarańcze i choinka z ceraty – pewne rzeczy w czasach, kiedy rodzice i dziadkowie byli dziećmi, były takie same, a niektóre – inne. Zajęcia świąteczne pokazują, jak celebrowano Boże Narodzenie w czasach PRL-u.

Podczas zajęć uczniowie:

 • dowiedzą się, jak wyglądały przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w czasach PRL-u i jak świętowano;
 • poznają zwyczaje i obyczaje charakterystyczne dla tych czasów;
 • wykonają własnoręcznie świąteczne ozdoby

Karp w wannie i zielone pomarańcze, czyli Boże Narodzenie w PRL-u

 

 

Formularz rezerwacji zajęć w muzeum

 

 

 

Informacje praktyczne

Lekcje stacjonarne

 • zajęcia odbywają się w wybranych salach na ekspozycji

Wiek uczestników

Dla szkół podstawowych
i ponadpodstawowych.

English?

Istnieje możliwość przeprowadzenia niektórych lekcji w języku angielskim, po wcześniejszym ustaleniu.

Terminy

Lekcje stacjonarne

 • wtorek–niedziela, 8.30–16.45 (pierwsza lekcja: 8.30, ostatnia lekcja: 15.30)
 • czas trwania: 75 minut

Cena

Lekcje stacjonarne

 • 200 zł za grupę od 16 do 30 osób,
 • 150 zł za grupę do 15 osób

Rezerwacja

Grupy
integracyjne


Grupy
od 16 do 30 osób


Kontakt


Zajęcia dostosowujemy do potrzeb grup integracyjnych. W celu dostosowania zajęć prosimy o kontakt z koordynatorem Muzeum dostępnego.

Martyna Leszczyńska
martyna.leszczynska@ossolineum.pl | 71 755 06 54

Grupy od 16 do 30 osób dzielone są na dwie mniejsze, dla których zajęcia prowadzone są równolegle, w tym samym czasie, przez dwóch edukatorów; ze względu na konieczność podziału grup obecność dwóch opiekunów jest obowiązkowa.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości prosimy o kontakt.

Dział Edukacji
edukacja@ossolineum.pl | tel. 71 75 50 654

Dział Edukacji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich

Magdalena Musiał – kierownik Działu Edukacji, historyk sztuki i edukatorka muzealna. Autorka sześciu przewodników dla dzieci po muzealnych wystawach. Z Muzeum Pana Tadeusza związana od początku jego powstania.

tel. 71 75 50 660
magdalena.musial@ossolineum.pl

 

Aldona Mikucka – historyk sztuki, plastyk, edukatorka muzealna i przewodniczka miejska. Autorka współczesnego opracowania zabytkowej gry planszowej Piast z 1904 roku ze zbiorów Ossolineum. Odpowiada za lekcje z epoki romantyzmu, cykl spotkań Rodzinna pracownia ilustracji.

tel. 71 75 50 657
aldona.mikucka@ossolineum.pl

Agnieszka Hajduk-Undro – historyk sztuki, etnolog, antropolog kulturowy i edukatorka muzealna. Zajmuje się przygotowywaniem oferty dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.

dr Joanna Hytrek-Hryciuk – historyk, śląskoznawca, autorka licznych publikacji na temat historii regionu i historii Polski w XX wieku. Laureatka nagrody Fundacji im. Tomasza Strzembosza. W 2020 roku wyróżniona tytułem 30. Kreatywnych Wrocławia. Odpowiada za lekcje muzealne związane z historią najnowszą. Prywatnie mama brzdąca, który już nieco urósł i miłośniczka podróży.

tel. 71 75 50 653
joanna.hytrek@ossolineum.pl

Martyna Leszczyńska – bałkanistka, muzykolog, w latach 2019–2021 związana z Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze-Ochli jako asystent w Dziale Oświatowym, edukatorka oraz przewodnik muzealny. W Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za lekcje muzealne związane z epoką romantyzmu oraz lekturą „Pana Tadeusza” dedykowane grupom przedszkolnym i uczniom klas I–III. Zajmuje się również działaniami na rzecz dostępności w muzeum.

tel. 71 75 50 654
martyna.leszczynska@ossolineum.pl

Kinga Łaska – artysta plastyk i edukatorka muzealna. Odpowiada za wszelkie zajęcia inspirujące do twórczego działania, w tym sobotnie warsztaty rodzinne przybliżające tajniki różnych technik artystycznych oraz warsztaty fotograficzne dla dorosłych. To z jej inicjatywy w ofercie pojawiły się artystyczne warsztaty dla szkół i przedszkoli.

tel. 71 755 06 53
kinga.laska@ossolineum.pl